‘18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 107. Yıldönümü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

“18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi”nin 107. yıl dönümü, ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlama programı Bingöl Şehitlik Anıtına çelenklerin sunulması ile başladı.

‘18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 107. Yıldönümü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Valilik, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Bingöl Şehit Aileleri, Gazileri ve İnsan Hakları Derneği tarafından anıta çelenklerin sunulması ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile devam etti.

Kutlama programının ikinci bölümünde şehir mezarlığında aziz şehitlerimizin mezarları ziyaret edildi. Burada şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okutuldu, dualar edildi.

Şehitlerimizin mezarlarını tek ziyaret ederek karanfil bırakan ve dua eden Valimiz Kadir Ekinci burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

18 Mart Şehitleri Anma Günü’  münasebetiyle aziz şehitlerimizin kabirlerini ziyaret ettik.

Mukaddes değerlerimiz adına canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum.

Rabbim mekanlarını cennet, makamlarını ali kılsın.

Malumunuz bizim milletimiz bağımsızlığına son derece düşkün bir millettir.

Tarih boyunca bu konuda asla ödün vermemiş ve bu asil duruşunu bir yaşam tarzına dönüştürmüş bir milletiz.

107 yıl önce elde edilen Çanakkale Zaferi ile milletimiz bu onurlu, bu özgün duruşunu bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir.

Büyük yokluklara ve sıkıntılara rağmen sarsılmaz inancını ortaya koyan ecdadımız sömürgeci dünyaya “Çanakkale geçilmez!” diyerek hem dünya tarihinin yönünü değiştirmiş hem de şanlı tarihine yeni bir gurur sayfası eklemiştir.

Dünyadaki farklı milletlerin farklı kırmızı çizgileri vardır.

Bizim de kırmızı çizgimiz ‘Hürriyet’imiz ve İstiklal’imizdir; Ezanımız ve Bayrağımız’dır.

107 yıl önce mabetlerimize namahrem eli değmesin diye nasıl direndik ve dirildikse inşallah bugün de, yarın da aynı hassasiyetle milli ve manevi değerlerimizi koruyacağız.

Bizlere ay yıldızlı bayrağımızın semalarımızda özgürce dalgalandığı huzur ve güven dolu yarınlar bırakan kahramanlarımızın aziz hatıralarını daima canlı tutacak ve bu bilinci yeni nesillerde yeşerteceğiz inşallah.

Ben ’18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü vesilesiyle tekrar şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

‘Ruhları şad, mekanları cennet olsun” dedi.

Şehitlik ziyaretinin ardından Vali Ekinci ve protokol üyeleri, Bingöl Şehit Aileleri ve İnsan Hakları Derneği’ni (BİŞHAK) ziyaret ederek, burada şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile bir araya geldi.

‘Şehit aileleri emanetimizdir’

Valimiz Kadir Ekinci ve eşi Tuba Ekinci Hanımefendi, ‘18 Mart Şehitleri Anma Günü’ programı kapsamında, 5 Eylül 1992 tarihinde Genç Döşekkaya köyünde şehit olan Mehmet Akıncı’nın Yeni Mahallede ikamet eden ailesini ziyaret etti.

Şehidimizin ailesi ile bir süre sohbet eden Vali Ekinci, ‘ Şehit aileleri şehitlerimizin bizlere emanetidir. Bu emaneti asla unutmayacak ve her daim emirlerinde hizmetlerinde olacağız’ dedi.

Valimiz Kadir Ekinci ve eşi Tuba Ekinci Hanımefendi daha sonra, 13 Ağustos 2004 tarihinde Van Başkale'de şehit olan Er Mahmut Kalçık’ın Saray Mahallesinde ikamet eden ailesini ziyaret etti.

Şehit aileleri ziyaretinde Vali Ekinci, şehit ailelerine Kur’an-ı Kerim ve Şanlı Bayrağımızı hediye etti. Ziyarette Ekinci hanımefendi de çocuklar ile yakından ilgilenerek çeşitli hediyeler verdi.