‘3. Geleneksel Bingöl Bal Yarışması’nın Sonuçları Açıklandı

   Bingöl Üniversitesi ile Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen ‘3. Geleneksel Bingöl Bal Yarışması’nda dereceye giren balcıların isimleri açıklandı.

‘3. Geleneksel Bingöl Bal Yarışması’nın Sonuçları Açıklandı

        Covid-19 ile mücadele tedbirleri nedeniyle yarışmacıların katılımının olmadığı 3. Geleneksel Bingöl Bal Yarışması Bingöl Üniversitesi Senato Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

        Programa Valimiz Kadir Ekinci, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ve rektör yardımcıları, Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer ve Birlik üyeleri ile PİKOM temsilcileri katıldı.

        Program, PİKOM yetkilileri tarafında yapılan ‘Dünden Bugüne Bingöl Bal Yarışması’ konulu sunum ile başladı.

        Daha sonra yarışmada dereceye giren balcıların isimleri açıklandı:

        Yarışmanın birincisi Bingöl Genç İlçesi Geyikdere Köyü bölgesinden Ahmet Kanat, ikinci Solhan Göksu Köyü bölgesinden Mehmet Yolcu ve üçüncü Kiğı Kerek deresi bölgesinden Arif Kale oldu.

        Yarışmada derece giren balcılara ileriki bir tarihte Covid-19 ile mücadele tedbirleri çerçevesinde plaket takdimi yapılacağı belirtildi.

        Yarışmanın üçüncüsünü açıklayan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak konuşmasında; “3. Geleneksel Bal Yarışması, artık bir yola girildiğinin ve bundan sonra bu tür yarışmaların devam edeceğinin göstergesidir. Yarışma son derece titiz ve objektif olarak yürütüldü. Bingöl Üniversitesi olarak Bingöl balını ülkemize nasıl tanıtabiliriz, balın üretimi nasıl artırabiliriz, ülke pazarına nasıl sunabiliriz çabasındayız. Bunun için üniversite olarak her türlü çabayı göstermekteyiz” dedi.

        Yarışmanın ikincisini açıklayan Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan yaptığı konuşmada; “Üniversitemizin bal çalışmaları bizi gururlandırdı. Bingöl balının tanıtımı ve markalaşması konusunda gelmiş olduğu aşama arıcılarımıza ve ilimize çok ciddi katkılara sağlayacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. ,

        Son olarak yarışmanın birincisini açıklayan Valimiz Kadir Ekinci ise yaptığı değerlendirme konuşmasında şunları söyledi:

        “Bingöl balına yaptıkları katkılardan dolayı Belediye Başkanımız Erdal Arıkan’a, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak’a, Birlik Başkanımıza, üniversite çalışanlarına ve yarışma sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ederim.

        Bingöl balının bilinirliğini artırmak, balın sadece Bingöl’de değil ülke genelinde hatta uluslararası alanda tanıtımını yapmak önemli bir vazifedir. Bunun için hem üreticilerimiz hem de tüm Bingöllüler taşın altına ellerini koydular. Bunun neticesinde de uluslararası yarışmalarda Bingöl balı her zaman ilk üçte yer alarak bizleri gururlandırmaya devam ediyor. Dünyanın gözü önünde yapılan ve standartları oldukça yüksek olan yarışmalarda alınan başarılı sonuçlar balımızın kalitesini tescillemiştir. Bu tat ve kalitede bir balı üretebilecek coğrafyaya sahip olmamız bizim açımızdan bir ayrıcalıktır. Bunun değerini bilmeli, bundan sonraki zamanlar için de daha geniş ölçekli çalışmalar yapmalıyız.

        Ben bu noktada, gayret gösteren, balımızın bilinilirliğini ve farkındalığını arttıran, özellikle kalitesine vurgu yapıp bu kaliteyi istikrarlı biçimde ülke genelinde pazara sunmaya gayret eden herkese huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ve daha fazla bir çabayla balımızın kalitesini hem ülkemiz genelinde hem de uluslararası alanda duyurmaya gayret edeceğiz inşallah. Bugüne kadar göstermiş oldukları çaba ve gayretlerinden dolayı tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

        Yarışmada dereceye giren balcılarımıza tüm Bingöl halkı adına emeklerinden, gayretlerinden ve gösterdikleri özveriden dolayı teşekkürlerimi arz ediyor, 3. Geleneksel Bingöl Bal Yarışmamızın ilimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.