‘5. Geleneksel Hesarek Festivali’ Düzenlendi

Bingöl’de artık bir kış mevsimi klasiği olan festivalin açış ve selamlama konuşmasını yapan Belediye Başkanı Erdal Arıkan, ‘Bu yıl 5.’sini gerçekleştirdiğimiz festival ile huzurlarınızda olmaktan son derece mutluyuz. Festivalin illimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. Hepiniz hoş geldiniz’ dedi.

‘5. Geleneksel Hesarek Festivali’ Düzenlendi

Ardından konuşan Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, ‘Bu mutlu günde bir arada olmanın mutluluğunu yaşarken hepinize hoş geldiniz diyor, iyi eğlenceler diliyorum’ dedi.

Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye teşrifleri arz edilen Valimiz Kadir Ekinci şunları söyledi:

İki yıllık bir aradan sonra, huzur, heyecan ve adrenalin bileşenlerinin göz kamaştıran örneği, kış turizminin yeni cazibe merkezi ‘Hesarek Kayak Tesisleri’nde yine sizlerle birlikteyiz.

Saflığın, temizliğin ve masumiyetin rengi olan beyazın, ruhumuzu ve coğrafyamızı saran coşku yoğunluğu ile hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyor;

Artık bir Bingöl klasiği haline gelen “Geleneksel Hesarek Festivali”nin 5.’sinin hayırlara vesile olmasını diliyorum. 

Önceki yıllarda ‘Dünya Renkleri Bingöl’de Buluşuyor’ sloganıyla yurt içinden ve yurt dışından binlerce misafir ile gerçekleştirdiğimiz festivallerin bu yıl daha büyük bir coşku ve heyecanla gerçekleştiğini izlemenin gururunu yaşıyoruz.

Güneşin bir başka melodi ile doğduğu, suların bir başka nağme ile aktığı bu güzel şehirde, siz değerli misafirlerimizle barışı, huzuru, sevgiyi, dostluk ve kardeşliği kar sporları üzerinden doyasıya yaşamayı nasip eden rabbimize şükürler olsun.

Kar sporuna dolayısıyla da organizasyona gösterilen ilgi ve alakanın her festival yılında giderek artması bizleri hakikaten yarınlar için daha umutlu kılmaktadır.

Gerek istihdam açısından ve gerekse kültürel-sportif faaliyetler açısından Hesarek destinasyonu artık bir markadır. Uludağ, Erciyes, Palandöken kayak merkezleri gibi Hesarek kayak merkezi de artık kış turizminin tescilli adreslerinden biridir.

Kıymetli misafirler,

Çalışmaları devam eden Master planın tamamlanması ile Kayak Merkezimiz 1 milyon dönümlük alanda, yeni mekanik tesisler, yeni pistler, yeni oteller, dağ evleri ve çeşitli sosyal donatıları ile yepyeni bir cazibe merkezi olacaktır inşallah.

Geçen süre içinde, yaşlısı genci, yerlisi yabancısı ile yaşadığımız birbirinden güzel etkinlikler ve yüzbinleri bulan ziyaretçi sayısı ile Hesarek yatırımının ne kadar isabetli, ne kadar rasyonel bir yatırım olduğunu bugünkü katılım ve coşkudan da anlamak mümkün.

Bu festivaller ile hem ilimiz hem de kayak merkezimiz daha bir hareketleniyor, saklı güzelliklerimiz bilinir hale geliyor. Onun için, Belediye Başkanımızın şahsında organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Zengin bir turizm potansiyeline sahibiz. “Karlıova’da güneşin doğuşu, Solhan’da yüzen adalar, Merkez’de Hesarek Kayak Tesisleri, Ilıcalar’da termal tesisler ve şehrin dört bir yanındaki yaylalarımız” ulusal ve uluslararası programlara konu olabilecek, ev sahipliği yapabilecek kapasitede son derece önemli turizm noktalarıdır. İnşallah bu merkezlerdeki farklı etkinlikler ile şehrimiz daha yeni ve daha modern bir vizyona kavuşacaktır.

Bu yıl yeni bir heyecanımız daha var. Yaklaşık kırk yıl sonra ilimizde ilk defa resmi kayak yarışmaları olacak. Türkiye Kayak Federasyonu 2022 yılı faaliyet programı kapsamında, 28 Şubat -1 Mart tarihleri arasında yapılacak olan Alp Disiplini 2. Ayak Yarışmalarına ev sahipliği yapmamız bizleri ayrıca gururlandırmaktadır. Şimdiden hayırlı olsun diyorum.

Bütün bunlar aynı zamanda ilimizdeki huzur ve güven ortamının geldiği düzeyi ve günlük hayatın akışındaki sukuneti de göstermektedir. Bundan dolayı rabbimize hamd ediyor, birlik ve beraberliğimizin daim olmasını diliyorum.

Bize ve tüm hemşehrilerimize düşen görev, kayak tesislerimizi ve diğer turizm merkezlerimizi her platformda gündem yapmak ve tanıtım faaliyetlerimizi güncelleyerek ilimizin turizm potansiyeli hakkında geniş alanlarda farkındalık yaratmaktır.

Onun için turizm pazarlama konusunda daha aktif olmamız gerekiyor. Aileler, gençler, sporcular için hem yaz hem de kış mevsiminde bir cazibe merkezi olan Hesarek Kayak Tesislerini daha iyi tanıtmamız gerekiyor.

Bu duygularla, yurdun dört bir yanından buralara kadar gelerek festivalimizi onurlandıran, neşemize ve coşkumuza ortak olan tüm misafirlerimize tekrar ‘hoş geldiniz’ diyor, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Son olarak konuşan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz ise şunları söyledi:

‘Öncelikle Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Bu seneki faaliyet ile geleneksel festivalimize bir halka daha eklemiş oldular. Ne kadar da doğru yaptığını bu kalabalıktan görüyoruz. Çok güzel bir ortam. Bize bu günleri de gösteren Rabbime de hamd ediyorum. İki yıl pandemi nedeniyle hepimizin birtakım kısıtlar altında yaşadığı bir dönemden sonra böyle bir ortamda bir araya gelmiş olduk.

Huzurun ve güvenin olmadığı yerde hiçbir şey olmuyor. Huzur ve güven ortamı yaşam kalitemiz ve kalkınmamız açısından vazgeçilmez önemde. Gençlerimize hem daha iyi bir yaşam hem de istihdam sağlamak bakımından huzur ortamı çok çok kıymetli.

Dört yanımız sıkıntılı bir coğrafyadayız. Böyle bir coğrafyada çok daha güçlü bir şekilde kenetlenmemiz lazım. Bütün farklılıklarımız ve renklerimizle farklı siyasi görüşlerimiz ve anlayışlarımızla bir ve beraber olmalıyız. Bunu başardığımız zaman, ülkemizin iç huzuruna hiç kimse gölge düşüremeyecektir.

Bu yıl beşincisi düzenlenen festivale Valimiz Kadir Ekinci’nin yanı sıra TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, kurum müdürleri, STK Temsilcileri ile yurdun dört bir yanından çok sayıda vatandaşımız katıldı.

Festival programı kapsamında binlerce vatandaşımız davul zurna eşliğinde halay çekti.

Ayrıca, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce düzenlenen Alp Disiplini İl Birinciliği ve Kuzey Disiplini İl Birinciliği yarışmalarında dereceye giren yarışmacılara ödülleri Valimiz Kadir Ekinci, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Belediye Başkanı Erdal Arıkan ve Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak tarafından takdim edildi.

Festivalde Gripin konseri ile eğlenen vatandaşlara sucuk-ekmek ve ayran ikram edildi.