Altı Üniversite Arasında ‘Merkezi Araştırma Laboratuvarları İş Birliği Protokolü’ İmzalandı

Bingöl Üniversitesi ile Bitlis Eren Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Siirt Üniversitesi, Şırnak Üniversitesi ve Batman Üniversitesi arasında ‘Merkezi Araştırma Laboratuvarları İş Birliği Protokolü’ imzalandı.

Altı Üniversite Arasında ‘Merkezi Araştırma Laboratuvarları İş Birliği Protokolü’ İmzalandı

Protokolüm imzaları Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan ve Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir tarafından atıldı.

Bingöl, Bitlis Eren, Muş Alparslan, Siirt, Şırnak ve Batman Üniversitesi arasında ‘Merkezi Araştırma Laboratuvarları İş Birliği Protokolü’ imzalandı. Altı üniversite arasında yapılan ‘Merkezi Araştırma Laboratuvarları İş Birliği Protokolü’ ile bu üniversiteler arasında yapılacak Araştırma-Geliştirme (AR-GE), bilimsel ve teknik çalışmalarda kullanılan analizlerin gerçekleştirilmesinde karşılıklı hizmet alımı ve ortak girişimler ile ilgili esas ve usuller yer alıyor. Protokol; Bingöl Üniversitesi Merkezi Laboratuvar Uygulama ve Araştırma Merkezi, Bitlis Eren Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi, Muş Alparslan Üniversitesi Merkezi Laboratuvar Uygulama ve Araştırma Merkezi, Siirt Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi, Şırnak Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi, Batman Üniversitesi Merkezi Laboratuvar Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen analizleri, araştırma-geliştirme, bilimsel ve teknik çalışmalara ait bütün iş ve işlemleri kapsıyor.

“Protokol, Üniversitelerin Karşılıklı Fayda Esasına Dayanıyor”

Beş üniversite arasında yapılan iş birliği protokolünün bu üniversiteler arasında karşılıklı fayda esasına dayandığını belirten Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “6 üniversite arasında ‘Merkezi Araştırma Laboratuvarları İş Birliği Protokolü’ imzaladık. Protokole imza atan üniversiteler karşılıklı olarak birbirlerinden faydalanacaklar. Yapılan anlaşma ile üniversiteler kendi imkânları çerçevesinde gerçekleştiremedikleri test ve analizlerin yapılmasını hizmet alımı şeklinde birbirlerinden talep edebileceklerdir Yani karşılıklı fayda esasına dayalı bir iş birliği anlaşması yaptık. Güç birliği daima başarıyı artıracaktır. Bu bir ekip çalışmasıdır. Protokolün taraflara çalışmalarında başarı getirmesini diliyorum” dedi.

Rektör Çapak, 2024 yılının sonuna kadar geçerli olacak protokolün, talep olması durumunda aynı koşullarda uzatılabileceğini de söyledi.