Bilim Ve Sanat Şenliğine Start Verildi

Bingöl'de 4007 TÜBİTAK Bilim Şenlikleri ve Destekleme Programı kapsamındaki bilim ve sanat şenliklerine start verildi.

Bilim Ve Sanat Şenliğine Start Verildi

Bingöl'de 4007 TÜBİTAK Bilim Şenlikleri ve Destekleme Programı kapsamındaki bilim ve sanat şenliklerine start verildi.

Bingöl'de 4007 TÜBİTAK Bilim Şenlikleri ve Destekleme Programı kapsamında 23-25 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan Bilim ve Sanat Şenliği'ne start verildi.

Merkez TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi Bahçesi'nde düzenlenen şenliğe Vali Yardımcımız Fatih Kaya, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, İl Milli Eğitim Müdürümüz Rahmi Güney, kurum müdürleri, öğretmen, öğrenci ve aileleri katıldı.

Şenlikte çeşitli bilim alanlarında yapılan çalışmalar sergilenirken, öğrenciler çalışmalar hakkında bilgilendirildi.

Şenliğin amacına dair açıklamalarda bulunan Vali Yardımcımız Fatih Kaya, "Bingöl Bilim Şenliğini bu sene ilk defa düzenliyoruz. Pandemi koşulları nedeniyle ertelediğimiz bilim şenliğimizi 3 gün olarak düzenliyoruz. Yaklaşık olarak 60'a yakın personelimiz bu işte görevli. Birçok üniversitemiz ile işbirliği yaptık, birçok akademisyen ile işbirliğimizi yaptık. Bu akademisyenlerimizden yardımlar aldık. Şuan iki okulumuzda Bilim Sanat Merkezimiz ve Fen lisemizin bahçesinde hem vatandaşlarımıza hem çocuklarımızla buluşturuyoruz. Buradaki amacımız şu; ülkemiz ve özellikle bölgemiz açısında da bilim ve sanat şenliğinin varlığını ülkemize göstermek istiyoruz. İlimizde ilk defa yapılıyor ama bu bir başlangıç. İnşallah bundan sonra devamı gelecek. Asıl amacımız çocuklarımızı bilim ve sanat ile buluşturmak. Bilimin değerini, önemini, teknolojinin gelişmesini çocuklara burada canlı olarak sunuyoruz. Yine sanatsal aktivitelerle sanatın insan yaşamında yaratacağı etkileri çocuklarımıza anlatmaya çalışıyoruz" dedi.

İl Müdürümüz Rahmi Güney yaptığı konuşmada; TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Programı kapsamında  İlimizde bir İLK'i gerçekleştirdiğimiz Bingöl Bilim ve Sanat Şenliğinde 2019 yılında desteklenmeye hak kazanan 54 proje arasına giren Bingöl Bilim ve Sanat Şenliğinin açılışının haklı gururunu sizlerle paylaşmanın sevincini yaşıyoruz.

TÜBİTAK'ın 4007 kodlu Bilim Şenlikleri Destekleme Programı, bilim kültürünün toplumun daha geniş kesimlerine yaygınlaştırılmasını, katılımcılara bilimsel bilginin ulaştırılmasını ve bilim - teknoloji arasındaki etkileşimin etkinlikler yoluyla kavratılmasını amaçlamaktadır. Bu  kapsamda sergi, sahne şovları, gösteri, atölye/laboratuvar çalışmaları, tematik bilim oyunları, yarışmalar, söyleşiler vb. etkinlikler yoluyla katılımcıların temel bilimsel olguları fark etmelerinin sağlanması, merak duygularının, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerinin tetiklenmesi hedeflenmektedir.

3 Gün boyunca devam edecek olan Bingöl Bilim ve Sanat Şenliğinde bilim insanlarıyla söyleşiler, bilim şovları ve 30 çadırda deneysel ve uygulamalı bilim atölyeleri ve sanat etkinlikleri yapılacaktır.

 

Bilindiği gibi bilimsel gezi ve sergilerde genellikle katılımcılardan ziyade proje sahibi deney ve uygulamaları yapmaktadır. Ancak Bingöl Bilim ve Sanat Şenliğinde ilk gün 30 çadırımızın tümünde, 2. gün 28 çadırda ve 3.gün 29 çadırda aynı anda en fazla 10 ar kişilik öğrenci gruplarıyla etkileşimli bilim atölyeleri gerçekleştirilecektir. Bu şekilde öğrencilerimizin bilimsel olguları yaparak yaşayarak öğrenmeleri ve merak duygularının tetiklenmesi hedeflenmektedir.

Pandemi koşulları gözetilerek okullarla önceden yapılan koordinasyon ve organizasyon çalışması sonucunda öğrencilerimiz randevu sistemiyle etkinliklere katılım sağlayacaklardır. Öğrenci gruplarının katılımı istasyon tekniğiyle planlanmış olup olası yoğunluğun önüne geçilmesi amaçlanmıştır.

Alanda 30 tane atölye çadırının yanı sıra 1 deprem simülasyon tırı ve 1 Planetaryum çadırı da yer almaktadır. 1.Dereceden deprem kuşağında bulunan ilimiz için gezici deprem simülasyon eğitim tırı öğrencilere ve ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim fırsatı sunacak. Bilim meraklıları ve öğrencilerimiz planetaryum çadırında gezegenleri ve uzayı keşfe dalacaklar. Yani önümüzdeki 3 gün boyunca katılımcılarımız müthiş bir bilim yolculuğuna davetli olacaklar.

TÜBİTAK 4007 programı kapsamında düzenlenen şenliğimizde bilim atölyelerinin yanı sıra sanat atölyelerine de yer verdik. Zira, medeniyet tarihimiz boyunca  bu topraklarda pek çok bilim insanı ve sanatçı yetişmiştir.  El Cezeri matematikçi, bilim insanı ve minyatür ustası bir sanatçıydı. Ünlü filozof Farabi bilim adamı ve müzisyendi. Mimar Sinan estetik ve mühendislik dehası olarak zamana meydan okuyan eserler inşa etti. Bingöl BİLSEM tarafından Müdürlüğümüz adına hazırlanan bu projede bilim ve sanat elbette yan yana gelecekti. Nakkaşlık atölyesi, ahşap atölyesi, bilimin mistisizmle buluştuğu mandala atölyesi , dijital sanat atölyesi ve 3 boyutlu tasarım atölyesi gibi sanatsal etkinlikler de  etkileşimli olarak gerçekleştirilecek.

Şenliğimizin etkin yürütülmesi için Bingöl'deki birçok resmi kurumla işbirliği protokolü yapıldı.  Bu vesileyle organizasyona katkı sunan başta Bingöl Valiliği ve Bingöl Belediyesi olmak üzere tüm kurumlarımıza, üniversitelere ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkürlerimi sunuyorum. Akademisyen, öğretmen ve öğrencilerden oluşan 69 kişilik dev bir kadromuz var. Hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Ancak bu projenin hazırlanmasında ve ete kemiğe bürünmesinde en büyük pay sahibi olan proje yürütücüsü Bingöl BİLSEM ekibine ve ARGE ekibimize hasseten teşekkürlerimi sunuyorum.

TÜBİTAK 4007 programı kapsamında Müdürlüğümüzün 2020 yılında başvurusu yapılan ikinci projesi de destek almaya hak kazanmıştır. Bilim Yolculuğumuzun Mayıs ayında Bingöl İnovasyon-Bilim Şenliği ile devam edeceği müjdesini de sizlerle paylaşmak istiyorum.

Perşembe, Cuma ve Cumartesi saat 9.00-21.30 arası devam edecek olan Bingöl Bilim ve Sanat Şenliğine  eğitimcilerimizin,  öğrencilerimizin, öğrenci velilerimizin ve tüm halkımızın katılımını bekliyoruz şeklinde konuştu.

Şenliğin ana sınıfından üniversite düzeyine kadar herkese hitap ettiğini söyleyen lise öğrencisi Zeynep Aslan, "4007 TUBİTAK şenliğimizde Bingöl Fen Lisesi ve BİLSEM öğrencileri olarak bir aydan aşkın bir süredir hazırlanıyoruz. 60'a yakın stant ve öğretmenlerimizle beraber harika bir şenlik gerçekleştiriyoruz. Anaokulundan üniversiteye kadar bütün yaş gruplarına hitap edecek stantlarımız hazırda bulunuyor. Öğrenciler olarak hem katılım sağlıyoruz hem de öğretmenlerimize yardımcı oluyoruz. Bende 3 boyutlu kalem atölyesinde görevliyim. Çocuklar da burada şenlik eğleniyorlar" diye konuştu.

            Drone eğitimi hakkında bilgi aldığını aktaran lise öğrencisi İsa Korkmaz ise, "Stantlar kuruldu. Valimiz ve belediye başkanımız da teşrif etti. Stantlarda çeşitli bilim dalları hakkında öğretiler yapıldı. Çeşitli şeyler öğrendik. Ben de drone eğitimi hakkında bilgiler aldım. Su roketi ve benzeri çalışmaları da izledim" dedi.

Öte yandan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerince de şenlikte deprem sonrasında enkaz çalışmalarında kullanılan materyaller tanıtıldı.