Bingöl Üniversitesi Hobi Bahçeleri Yoğun İlgi Görüyor

Bingöl Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi arazisinde oluşturulan ve üniversite personeline tahsis edilen hobi bahçeleri, bu yıl da ilgi gördü. Damlama sulama sistemine de geçilen arazi, üretme arzusu ile hareket edenlerin uğrak mekânı oldu.

Bingöl Üniversitesi Hobi Bahçeleri Yoğun İlgi Görüyor

Genç yolu Organize Sanayi Bölgesi mevkiinde bulunan Bingöl Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi arazilerinde, her biri 100 metrekare olarak planlanan hobi bahçeleri, hobi bahçesi için başvuruda bulunan üniversite akademik ve idari personeline tahsis edildi.

Proje hakkında bilgi veren Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, geçen yıl faaliyete koydukları hobi bahçelerinin ilgi görmesinin kendilerini sevindirdiğini belirtti. Prof. Dr. Çapak, “Üretmeyi seven çalışanlarımızın yoğun ilgisi var. İnsanlarımıza üretme kültürünü aşılamak adına da önemli olduğunu düşünüyorum.

Aslında insanımızın tarıma elverişli olarak gördüğü her yeri değerlendirmesi gerekiyor. Köylümüz başta olmak üzere şehirde yaşayanlarda da üretme geleneği olmalı. Tarıma elverişli yerlerin ekilmediğini görünce ben şahsen üzülüyorum. Ülke olarak üretim seferberliğine ihtiyacımız var. Tarıma elverişli her alanın değerlendirilmesi ve ekonomiye dönüştürülmesi gerekiyor.  Buna imkânı olmayanlar da hiç olmazsa kendi ihtiyaçlarını giderecek şekilde üretime önem vermeli. Toprakla uğraşmak kadar keyif veren çok az şey vardır” dedi.