Bingöl'de 18 Mart Zaferi Kutlandı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümü, ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlama programı Bingöl Şehitlik Anıtına çelenklerin sunulması ile başladı.

Bingöl'de 18 Mart Zaferi Kutlandı

Valilik, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Bingöl Şehit Aileleri, Gazileri ve İnsan Hakları Derneği tarafından anıta çelenklerin sunulması ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile devam etti.

Kutlama programının ikinci bölümünde şehir mezarlığında aziz şehitlerimizin mezarları ziyaret edildi. Burada şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okutuldu, dualar edildi. Büyük bir duygu yoğunluğunun yaşandığı ziyarette konuşan Valimiz Kadir Ekinci:

Bundan 106 yıl önce ecdadımız Çanakkale’de göstermiş duruş̧ ve direniş ile tüm dünyaya Anadolu’ya girilemeyeceğini, Çanakkale’nin geçilemeyeceğini haykırmıştı.
Bu nedenle Çanakkale Zaferi mukaddesatımıza düşman olanlara karşı ecdadımızın yazdığı şanlı bir destandır.

Hamdolsun o gün yaşanan ruh bugün de dipdiri ayakta durmakta ve bizlere ışık olmaktadır.
Aziz milletimiz Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarında olduğu gibi 15 Temmuz’da da aynı bilinç ve ruhla mücadele etmiş, işgale ve işgalcilere geçit vermemiştir.
Bugün de aynı şekilde dağlarda, denizlerde ülkemizin tüm sınırlarında aynı ruhla mücadeleye devam edilmektedir.

Dün ‘Çanakkale geçilmez’ diyen ruh sadece Türk milletine ışık olmamış aynı zamanda mazlum milletlerin batı emperyalizmine karşı duruşu için de örneklik teşkil etmiştir.
İnşallah bizler de bu ruhu ilelebet yaşatacağız.

Ecdadın bizlere sunduğu yüce idrake sahip çıkarak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkaracağız. İstiklal ve istikbalimizden asla taviz vermeyecek, ülkemiz üzerine oynanan oyunlara asla boyun eğmeyeceğiz.

Bu milleti hiçbir zaman hiçbir zalimin zulmü altında ezdirmeyeceğiz.
Tüm şehitlerimizi ve kahramanlarımızı rahmetle anıyorum.
Ruhları şad, mekanları cennet olsun”
 dedi.

Valimiz Kadir Ekinci daha sonra şehit aileleri ile birlikte tüm şehitlerimizin mezarlarını tek tek ziyaret ederek karanfil bıraktı.

Şehitlik ziyaretinin ardından Vali Ekinci ve protokol üyeleri, Bingöl Şehit Aileleri ve İnsan Hakları Derneği’ni (BİŞHAK) ziyaret ederek, burada şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile bir araya geldi.

‘18 Mart Şehitleri Anma Günü’ programı İl Jandarma Komutanlığında düzenlenen ‘Devlet Övünç Madalyası ve Beratı’ tevcih töreni ile devam etti.

Şehit yakınları, gazi ve gazi yakınlarının katıldığı program öncesinde şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okutuldu, dualar edildi.

Daha sonra Cumhurbaşkanlığınca şehit yakınlarına verilen ‘Devlet Övünç Madalyaları ve Beratı’ Şehit P. Uzm. Çvş Selman Cankara'nın eşi Semra Cankara ile Şehit P. Asb. Çvş Muharrem Öğütçü'nün babası Ramazan Öğütçü'ye Valimiz Kadir Ekinci tarafından takdim edildi.

Tevcih töreninin ardından şehit ve gazi yakınlarına hitaben konuşan Vali Ekinci şunları söyledi:

"Aziz milletimiz 1915’teki direnişinin bir benzerini 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı göstererek düşmana meydanı dar etmiştir. Sadece 15 Temmuz'da değil, bu milletin her dönemde başından geçen badireler hepinizin malumudur. Dolayısıyla bugüne kadar bu aziz millet, bu şanlı, cennet vatanı asla ve asla düşmana terk etmeyeceğini her defasında göstermiştir. İnşallah gençlerimiz bu ruhu taşıdıkları müddetçe ilelebet bu vatana hiçbir şekilde düşman giremeyecek, hiçbir ülke yan gözle bakamayacaktır. Ben bu ruhun Resulullah Efendimizden gelen, 1071 ile devam eden mukaddes bir ruh olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla kıyamete kadar da bu milletin üzerinde tecelli edeceğine inanıyorum.

Bundan en fazla etkilenen değerli şehit ailelerimizdir. Dolayısıyla biz göreve başladığımız ilk günden hep dedik ki, şehit ailelerimiz biz randevu sistemiyle görüşmüyoruz, ne zaman isterlerse, nerede derlerse, başımızın üzerlerinden her daim yerleri var. Her daim onların sorunlarının çözümü adına gayret göstereceğiz. Sadece Bingöl'de değil tüm Türkiye'deki Valilerimizin sizlerin emrinden olduğunu, bir kardeşi olduğunu unutmamanızı diliyorum" dedi.

Şehit yakınları, gazi ve gazi yakınları onuruna düzenlenen ‘Devlet Övünç Madalyaları ve Beratı’ tevcih programına Valimiz Kadir Ekinci’nin yanı sıra, 49. Komando Tugay Komutan V. T. Albay Ercan Aygündüz, İl Jandarma Komutanı J. Kıd. Albay Abdurrahman Başbuğ, İl Emniyet Müdürü Ali Canbolat kurum amirleri, STK temsilcileri ve şehit yakınları ile gazi ve gazi yakınları katıldı.