Bingöl'de Deprem Günü Yaşananlar

        14.06.2020 tarihinde saat 17:24'te merkez üssü Karlıova/Kaynarpınar köyü olan 5.7 büyüklüğünde bir deprem yaşanmıştır.

Bingöl'de Deprem Günü Yaşananlar

        14.06.2020 tarihinde saat 17:24'te merkez üssü Karlıova/Kaynarpınar köyü olan 5.7 büyüklüğünde bir deprem yaşanmıştır.

        Bingöl il merkezinde herhangi bir yıkım veya yaralanmanın olmadığı deprem Karlıova, Yedisu ve Adaklı ilçelerimizde ağırlıklı olarak hissedilmiştir.

        Depremden hemen sonra Valimiz Kadir Ekinci başkanlığında Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezinde kriz değerlendirme toplantısı yapılmıştır.

        Tüm kurumlarımızın AFAD ile koordineli çalışması sonucunda ilk etapta Bingöl AFAD’dan bölgeye 7 arama-kurtarma aracı ve 27 personel sevk edilmiştir. Sonrasında ise Batman, Muş, Malatya ve Tunceli illerinden 1’er arama-kurtarma ekibi, Erzurum AFAD Müdürlüğünden 3 ekip ve 18 personel afet bölgesine intikal ettirilmiştir. Karayolları 84. Şube Şefliğinden 2 Loder, 1 JSB, 1 Kamyon, 1 Grayder; Bingöl Belediyesine ait 13 kişilik 2 ekip; AKSA-FEDAŞ’a ait 6 araç, 17 personeli ve Bingöl Türk Telokom Müdürlüğüne ait 3 mobil araç afet bölgesine sevk edilmiştir.        

       İlk etapta Karlıova Kaynarpınar Köyünde 1’i çocuk olmak üzere göçük altında kalan 3 vatandaşımız arama-kurtarma ekiplerimiz tarafından kurtarılmıştır. Göçük altında kalan 2 güvenlik korucumuzdan 1 tanesi sağ olarak kurtarılmış ancak Güvenlik Korucusu Cengiz Pullu  göçük altında kalarak şehit olmuştur.

       Çadır ihtiyaçları kapsamında Muş ili AFAD Müdürlüğünden 550 adet barınma çadırı afet bölgesine sevk edilmiştir. Bunlardan 250 tanesi Karlıova ilçesine 300 tanesi ise Yedisu ilçesine gönderilmiştir.

         Saat 21:00 itibariyle bir vatandaşımız hafif yaralı olarak Karlıova Elmalı köyünden Bingöl Devlet Hastanesine sevk edilmiştir.

        Saat 21:15’te Karlıova Kaynarpınar köyünde göçük altında sağ olarak çıkarılan güvenlik korucumuz Erzurum Araştırma Hastanesine sevk edilmiştir.

      Saat 21:30’da Yedisu İlçesi Elmalı ve Dinarbey köylerimizde hasar gören ahırlarda 43 küçükbaş hayvan ve 85 kanatlı hayvanın telef olduğu tespit edilmiştir. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri tarafından hasar tespit çalışmaları devam etmektedir.

       Bingöl Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı 12 kişiden oluşan 3 Psiko-Sosyal Destek Ekibi Depremin hemen akabinde  Karlıova İlçesi Kaynarpınar Köyü ve Yedisu İlçesi Elmalı ve Dinarbey Köylerine intikal etmişlerdir.

     Valimiz Sayın Kadir Ekinci depremin hemen ardından afet bölgesine geçerek depremden etkilenen köylerde incelemelerde bulundu; vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerini ileterek devletimizin her türlü afet ve musibette vatandaşlarımızın yanında olduğunu belirtti.

       Saat 22:00 sularında Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Sayın Cevdet Yılmaz ve Bingöl Milletvekili Sayın Feyzi Berdibek deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere ilimizi teşri ettiler. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, Bingöl Havalimanındaki açıklamalarının ardından Bakanlarımız ve Milletvekillerimiz ile birlikte afet bölgesine geçtiler. Karlıova Devlet Hastanesinde Valimiz Kadir Ekinci taraından karşılanan ve yaralı vatandaşlarımızı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığındaki heyet daha sonra sırasıyla Kaynarpınar, Dinarbey ve Elmalı köylerinde incelemelerde bulundular. 

        Saat 24:00 sularında Erzurum, Elazığ ve Muş Kızılay şubelerinden 150 çadır, 6 Adet genel maksatlı çadır, 1500 adet battaniye ve 292 adet yatak deprem bölgesine ulaştırıldı.

        Kızılay ve AFAD Müdürlükleri afete maruz köylerde çadır kurarak depremzede vatandaşlarımıza sıcak yemek ikramında bulundular.

        Depremin ilk dakikalarından itibaren; Diyarbakır, Erzurum, Erzincan, Muş, Tunceli, Bitlis, Van, Şanlıurfa ve Sivas illerinden AFAD, Jandarma, İHH Ekipleri ve ANDA gönüllüleri ile birlikte toplam 115 kişilik ekibimiz deprem bölgesine ulaşmıştır.

 

        15.06.2020

 

      Saat 10:00 -  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay, Bakanlarımız, Valimiz, Milletvekillerimiz  ve çok sayıda vatandaşımızın Karlıova Ulu Camiinde katıldığı cenaze namazı sonrasında güvenlik korucusu Cengiz Pullu ebediyete uğurlandı. 

        Saat 11:00 - Valimiz Kadir Ekinci, depremin yaşandığı Kaynarpınar, Dinarbey ve Elmalı köylerini ziyaret ederek depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerini ileterek devletimizin her türlü afet ve musibette milletimizin yanında ve hizmetinde olduğunu  ifade etti. 

        Saat 14:00 - Vali Ekinci, Yedisu İlçesini ziyaret ederek yaşanan mağduriyetlerin en kısa sürede giderileceğini ve yıkılan yerlerin en kısa sürede inşa edileceğini paylaştı. 

        Saat 15:30 - Vali Ekinci şehit Güvenlik Korucusu Cengiz Pullu'nun Kümbet  köyünde kurulan taziyesine katılarak şehidin ailesine ve yakınlarına başsağlığında bulundu.

        Saat 17:00 - Valimiz Kadir Ekinci, Afet bölgesinden il merkezindeki Afet ve Acil Durum koordinasyon Merkezine geçerek burada koordinasyon üyeleriyle durum değerlendirmesi yaptı.

      17:30 -   Şu ana kadar deprem bölgesine 1390 adet çadır ulaştırılmıştır. Kurulan Çadır Sayısı 475 adettir. Bunlardan Karlıova 157 adet, Yedisu 99 adet ve Adaklı’ya 219 adet çadır kurulmuştur.

        Deprem bölgesindeki hasar tespit çalışmaları ve iyileştirme çalışmaları 123 araç ve 377 personel ile devam etmektedir.

        Şehit olan Güvenlik Korucumuza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz. 

        Yüce Allah milletimizi ve memleketimizi her türlü afet ve musibetten muhafaza etsin.