Bingöl'de Yaya Geçitlerinde 'Kırmızı Çizgi' Dönemi Başladı

    İçişleri Bakanlığınca , ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla 2019 yılı ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan edilmiş ve ‘Trafikte Yaya Önceliği Kampanyası’ hayata geçirilmişti.

Bingöl'de Yaya Geçitlerinde 'Kırmızı Çizgi' Dönemi Başladı

        Bu kapsamda devam eden etkinlikler çerçevesinde, 'Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir' mottosuyla tüm ülkede hayata geçirilen uygulama ilimizde de başladı. Yaya geçitlerindeki çizgilerin kırmızıya boyanması ile yaya önceliğine bir kez daha dikkat çekildi.

        Kadir Ekinci, Belediye Başkanı Erdal Arıkan ve il protokolünün katıldığı programda Genç Caddesi Dörtyol Mevkii girişinde bulunan ışıksız yaya geçidi kırmızıya boyandı. Boyama işleminde Vali Ekinci ve Başkan Arıkan’a etkinliğe katılan çocuklar eşlik etti.

        Program sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Ekinci, tüm Türkiye'de olduğu gibi Bingöl’de de uygulamayı hayata geçirdiklerini belirterek şunları söyledi:

        "Hatırlanacağı üzere İçişleri Bakanlığımızca, ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla 2019 yılı ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan edilmiş ve ‘Trafikte Yaya Önceliği Kampanyası’ hayata geçirilmişti.

        Buna bağlı olarak geçen yıl Şubat ayında, ‘Devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek’ amacıyla ülke genelinde eş zamanlı etkinlikler düzenlenmişti.

        Daha sonra bu etkinliklerin devamı niteliğinde olan ve bu defa yaya güvenliğini sağlamak üzere ülkemiz genelinde ‘Hepimiz Yaya Geçitlerindeyiz’ sloganıyla ‘Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz’ kampanyası etkinlikleri gerçekleştirilmişti.

        Bu çerçevede;

        2021 yılında da önceki yıllardan gelen faaliyet ve etkinlikleri devam ettirmek ve etkilerini arttırmak, yaya ve okul geçitleri öncesinde sürücülerin yer/zemin işaretlemeleriyle bir kez daha uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak,  bu alanlarda yavaşlamalarını ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla, tüm Türkiye ile eş zamanlı olarak bizler de saat 12:00-15:00 arasında il merkezinde Emniyet Müdürümüz ve Jandarma Komutanımız; ilçelerde de Kaymakamlarımız, İlçe Emniyet Müdürlerimiz ve İlçe Jandarma Komutanlarımız ile birlikte, ‘‘Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir’ mottosuyla farkındalık eyleminde olduğumuzu göstermek üzere buradayız.

        Bugünkü etkinliklerimiz kapsamında;

        -Merkez ve ilçelerimizde emniyet ve jandarma personelimiz, yaya trafiğinin yoğun olduğu yerler başta olmak üzere ‘levhalarla belirlenmiş ancak trafik ışığı bulunmayan’ okul ve yaya geçitlerinde görevlendirilmiştir.  

        -Trafik birimlerinde görevli personel dışındaki kolluk personeline de yaya geçişlerinde geçiş üstünlüğünün sağlanması ve yaya trafiğinin yönetilmesi için eğitim verilmiş ve bugünkü etkinliklerimizde görevlendirilmişlerdir.

        -Bugünkü etkinliklerimiz kapsamında görevli personelimizce; yaya geçitlerinin sürücülerce fark edilmesi, trafik ışığı bulunmayan ancak levhalarla belirlenmiş yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması, yayaların yaya geçitlerini kullanmasının teşvik edilmesi ve yayaların güvenli bir şekilde yaya geçitlerini kullanmalarının sağlanması gibi farkındalığı arttırıcı ve eğitici faaliyetler olacaktır.  

        -Uygulama ile ilgili olarak güvenlik birimlerimizce hazırlanan el broşürleri sürücü ve yayalara dağıtılacaktır.

        -Yine bugün tüm okullarımızda, ‘Yaya geçidi kullanımı ve yaya öncelikli trafik’ konulu programlar yapılacak, trafik eğitimi almış okul geçit görevlilerince okul giriş ve çıkışlarında, okul önlerinde ve çevresindeki yaya geçitlerinde farkındalığı artırmaya yönelik uygulamalı etkinlikler düzenlenecektir.

        Bütün bu etkinlikler uygulanırken temizlik, maske ve mesafe kuralı başta olmak üzere koronavirüs salgını ile mücadele amacıyla alınan tedbirlere ve belirlenen kurallara eksiksiz uyulacaktır.

        ‘Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir’ temalı etkinliklerimizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum" dedi.

        Programa, Valimiz Kadir Ekinci’nin yanı sıra Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Vali Yardımcısı Fatih Kaya, İl Emniyet Müdürü Ali Canbolat, İl Jandarma Komutanı J. Kıd. Albay Abdurrahman Başbuğ ile diğer ilgililer de katıldı.