Gazze Filistinli tutuklular için ayakta

0
103

İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklulara destek için Gazze Şeridi’nde gösteri düzenlendi.

Gazze’deki Uluslararası Kızılhaç Komitesi binası önünde bir araya gelen göstericiler, İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin serbest bırakılması için uluslararası insan hakları kuruluşlarından destek istedi.

Kudüs’ün Kalbi Vakfı Müdürü Tarık Ebu Şeluf, yaptığı açıklamada, İsrail’in Filistinli tutuklulara karşı sistematik şekilde ihlaller gerçekleştirdiğini belirterek şunları söyledi:

“Hapishane doktorları hasta tutukluları kurtarma adına gerekli müdahaleyi yapmayıp, tıbbi malzemeleri dahi vermiyor. Tutuklular, hücre hapsi, idari tutukluluk ve ziyaretlerin engellenmesi gibi ihlallere maruz bırakılıyor.”

Talepleri karşılanmazsa açlık grevine başlayacaklar

İdari tutukluların taleplerine cevap verilmesi için İsrail Hapishaneler İdaresi’ne son bir fırsat verdiğini, dikkate alınmaması durumunda nisan ayında açlık grevine başlayacaklarını dile getiren Ebu Şeluf, hapishanelerdeki felaketin boyutunu yerinde tespit etmeleri için uluslararası topluma da İsrail’e heyet göndermeleri çağrısında bulundu.

İsrail hapishanelerinde 450’si idari tutuklu, 12’si milletvekili, 300’ü çocuk olmak üzere yaklaşık 6 bin 500 Filistinli bulunuyor.

İsrail, “idari tutukluluk” adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor. Tutuklunun, “İsrail’in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine” karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.