İsrail Gazze’de organ parçalanmasına neden olan silah yeni silah kullanıyor

0
76

İsrail Gazze’de organ parçalanmasına neden olan silah yeni silah kullanıyor

Filistinlilerin İsrail işgaline karşı başlattıkları “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterilerinin 4’üncü cumasında, İsrail askerlerinin ateş ettiği 1 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail’in Filistin topraklarını işgal etmesinin ardından yaşanan olayların anıldığı Toprak Günü’nün 42. yıldönümünde 30 Mart’ta Gazze-İsrail sınırında başlayan ve 6 hafta sürmesi beklenen ‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’ etkinlikleri devam ediyor. Gazze Şeridi’nde bugün düzenlenen “Şehitler ve Esirler Cuması” gösterisinde İsrail askerlerinin gerçek mermilerle müdahalesinde 1 Filistinli hayatını kaybetti. Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Ashraf Al-Kadra yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Filistinlilere gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazlarla yaptığı sert müdahalede 25 yaşındaki Ahmed Nabil Akel’in hayatı kaybettiğini duyurdu.

İsrail ordusundan tehdit gibi bildiri

Öte yandan İsrail ordusu, “Gazze Halkına” başlığıyla havadan attığı bildirilerle Gazzelileri âdeta tehdit etti.
Arapça ve İngilizce hazırlanan bildirilerde, göstericilerden “sınıra yaklaşmamaları” ve “sınır tellerine zarar vermemeleri” uyarılarında bulunuldu.

Bildiride, “Ordumuz her şeye hazırlıklı. Askerlerimiz, her türlü saldırıyı önlemek için her şeyi yapacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

37 kişi hayatını kaybetti, 3600 kişi yaralandı

Gösterilerin başından bu yana 37 Filistinli İsrail askerleri tarafından şehit edildi, 3 bin 600 gösterici de yaralandı. Filistinliler “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterilerine mayıs ayı ortasına kadar devam ettirmeyi planlıyor.

“İsrail organ parçalanmalarına neden olan mermi kullanıyor”

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref el-Kudra, “İsrail ordusu, insanların vücudunda parçalanmalara ve derin yaralara neden olan yeni tür gerçek mermi kullanıyor” dedi.

Bunun genellikle ölümle sonuçlanan tehlikeli sağlık problemlerine yol açması nedeniyle İsrail ordusunun kullandığı “en tehlikeli mermi” olduğunu söyleyen Kudra, “Bakanlığın türünü belirleyemediği bu mermi çeşidi, yaralının vücudunun birden fazla kısmında yaralanmalara, kemik, kas, damar ve organlarda parçalanmalara neden oluyor” dedi.
Kudra, gösterilerde yaralananlara uzun süreli müdahalelerde bulunduklarına dikkati çekti:
“Bu tür mermilerle vurulan yaralılara uzun cerrahi müdahalelerde bulunulduğu, yoğun tıbbi takibe alındığı ve uzun süren tedavi sürecine tabi tutulduğunu aktaran Kudra, “Kurşun vücudu deliyor ve içeride patlıyor. Şarapnel parçaları sadece hedef alınan bölgeye değil birçok organa zarar veriyor. Aynı zamanda bu kurşunlar vücudu delip geçebiliyor.”
Kudra, İsrail’in uluslararası platformlarda yasaklanan bu mermileri savunmasız göstericilere karşı sistematik ve yoğun bir şekilde kullandığını ifade etti.