İsrailli eski generalden İsrail askerlerine tepki: Utanç duydum

0
110

İşgal çetesi israilin eski Generali Giora Eiland, işgal çetesi israil ordusunun iddia edildiği gibi ‘dünyanın en ahlaklı ordusu’ olmadığını söyledi. ‘Yediot Ahranot’ gazetesinin haberine göre Eiland, Filistinli bir gencin keskin nişancı atışıyla şehit edildiği ana ilişkin görüntülere işaret ederek ‘askerlerin genci vurduktan sonraki sevincinden utanç duyduğunu’ dile getirdi.

İşgal çetesi israil ordusunda 2003’e kadar Operasyonlar ve Planlama Bölümleri Başkanlığı görevini üstlenen Eiland, şunları kaydetti:

“israil ordusunun dünyanın en ahlaklı ordusu olduğunu iddia edenlerin bunu ispatlaması gerek. Bu iddia asılsız. Kim bir karşılaştırma yaptı da buna karar verdi!”

Eiland, görevde bulunduğu 2003 yılında da benzer bir olayın yaşandığını ve işgal çetesi israil askerinin bir İngiliz aktivisti öldürdüğünü hatırlattı.

İngiliz barış aktivisti Tom Hurndall, 11 Nisan 2003’te Refah kentindeki bir mülteci kampında Filistinli çocukları israil ateşinden korumak isterken başından ağır yaralanmış ve bitkisel hayata girmişti. İngiltere’nin başkenti Londra’ya götürülen Hurndall, 8 aylık bir koma döneminden sonra 22 yaşında yaşamını yitirmişti.

İşgal çetesi israil askerleri ise gencin silahlı olduğunu iddia etmiş ancak İngiliz Büyükelçinin Eiland’a verdiği bilginin ardından gerçek ortaya çıkmıştı. Askerler de daha sonra “gerekçesiz şekilde bir sivile ateş açtıklarını” itiraf etmişlerdi.

israil ASKERLERİ “FİLİSTİNLİ GENCİ VURDUKLARI ANI” KAMERAYA ALMIŞTI

İşgal çetesi israil askerlerinin bir Filistinli genci keskin nişancı atışıyla şehit ettiği anı gösteren ve yine işgal çetesi israil askerleri tarafından kameraya alınan görüntüler, israil ve Filistin basınında geniş yer almıştı.

Sosyal medyada önceki gün dolaşıma giren 1 dakika 16 saniyelik videoda, telle çevrili sınıra yaklaşan bir Filistinli gencin işgal çetesi israilli keskin nişancı tarafından vurulduğu anlar görülüyor.

Videoda, gencin yere düştüğünü gören işgal çetesi israil askerlerinin sevinç çığlıkları attığı, bir askerin “Ne güzel video oldu” dediği, diğer işgal çetesi israil askerlerinin ise Filistinli genci vuran keskin nişancıyı övmesi duyuluyor.

İşgal çetesi israil Savunma Bakanı Avigdor Liberman, konuyla ilgili dün yaptığı açıklamada, “(Filistinli genci vuran) Keskin nişancı övgüyü hak ediyor ancak bunu kameraya alan asker ise askeri mahkemeyi.” demişti.

Liberman ayrıca Gazze sınırında barışçıl gösteri düzenleyen Filistinli sivilleri vuran işgal çetesi israil askerlerini “Dünyanın en ahlaklı ordusunun fertleri.” şeklinde nitelendirmişti.