Solhan 15 Temmuz Şehitler Yatılı Kız Kur’an Kursunun onarıldığı ve öğrenci kayıtlarının başladığı belirtildi.
İlçeye kazandırılan 15 Temmuz Şehitler Yatılı Kız Kur’an Kursunun onarıldığını belirten İlçe Müftüsü Ali İkiz, ilk yıl olması nedeniyle Kontenjanın 30 ile sınırlı tutulduğunu söyledi.

Öğrenci kayıtlarının Ekim ayına kadar devam edeceğini dile getiren Müftü İkiz,”15 Temmuz Şehitler Kur’an Kursumuzu daha önce belirttiğimiz gibi Ağustos Ayında eğitim öğretim kayıtlarımızı yaptıracağımızı söylemiştik. Biz şuan kayıtlara başladık. Bu kayıtlarımız 30 öğrenci ile sınırlı olacaktır. Aslında bizim kontenjan 120 ‘ye kadar çıkabilirdi. Ancak ilk yıl olması nedeniyle personel sıkıntısı ve yeni açılacak olmasından ve birazda bu konuda gerekli olan donanıma sahip öğreticilerimizin çok olmamasından dolayı 30 öğrenciyle başlayıp gelecek yıl tam kapasiteyle çalıştırmaya başlayacağımıza vurgulamak isterim.

Allah nasip ederse öğrenci kayıtlarımız Ekim ayına kadar devam edecektir. Tabi kontenjanımız dolduğunda bitireceğiz. Eğitim Öğretim yılına da Eylül ayında başlayacağız. Kur’an kursumuz Elhamdülillah bitti. Biz hayır sahibi vatandaşlarımızdan, kıymetli iş adamlarımızdan şöyle bir ricamız var. Yaklaşık olarak 16 tane sınıfımız ve 16 tane yatakhane odası var. Bunları her birine tefriş ediyoruz. Yani içerisini donatacak olan kişilerin o odaya isim vermelerini kararlaştırdık.

Yani şu odayı tefriş eden falanca kişidir diye biz odanın kapısın önüne o kişinin ismini yazmak istiyoruz. Kur’an okunduğundan isimleri yazılı olanların anılacağı, Kur’anın ona sevap göndereceği, sevap katacağı bir hayra vesile olmasını istiyoruz. Bu anlamda biz hayırsever vatandaşlarımızdan ve iş adamlarımızdan bu gayreti ve yardımı bekliyoruz. Bu kursumuz Yatılı Kız Kur’an Kursu olacak. Hafızlık Yatılı Kız Kuran Kursu olacağı için Solhan’ımız için bir ilktir. Bingöl’de böyle bir Kur’an kursu yok. Biz Kur’an kursunu faaliyete soktuğumuz da Solhan’ımızın manevi dünyasına bir kazanım sağlanacağını düşünüyoruz” dedi.

Burada Kur’an öğrenecek kız öğrencilerin hafize olarak yetişeceğinin altını çizen İkiz;” Geleceğin anneleri olan bu yavrularımızın Hafize olarak yetiştirilmesi, evladına katkı sağlayacak olması, ailesine katkı sağlayacak olması ülkemize katkı sağlayacak olmasını düşündükçe biz heyecanlanıyoruz. Bir an önce bu işin bitmesini istiyoruz. Biz dualarımızı eksik etmemiş olan halkımıza Allah razı olsun, bazen camilerimizde bu konuyla ilgili bilgiler veriyoruz. Bize maddi anlamda da destek veriyorlar. Kur’an kursu için Gırvas Yaylasında tutumda Şerafettin Dağlarında bulunan bütün yayları gezdik. Oradaki insanlar misafirperverlik gösterdiler, yardım ettiler. Allah razı olsun. Kendilerine tek tek teşekkür ediyoruz. Bu yardımların neticesinde Kur’an kursumuzun borcu olmasına rağmen yine de bir kısım borcunu ödedik. Allah nasip ederse kursumuzu faaliyete sokacağız.

Rabbim emeği geçen herkesten razı olsun, Rabbim Solhan’ımızda yetişecek olan hafize kardeşlerimizi hayırlı evlatlar etsin. Diyanet vakfı yardımıyla Eylül ayında itibari ile Eğitim Öğretime başlayacağımızı ifade edelim. Eğitimimiz, ilk başta çocuklara verdiğimiz Elif- Ba dersi ile başlayacak. Bir yıl Kur’an Kerim ile dini bilgilerle eğitimi vereceğiz. Bir yılsonunda kim hafızlık yapabilir diye çocuklar arasında bir sınav yapacağız. Gerçekten hafızlığı iyi bir şekilde yapabileceğimiz inandığımız ve başarılı olan evlatlarımıza inşallah hafızlık Eğitimini vereceğiz. Hafızlık eğitimini aldığından itibaren de Arapça eğitimini de öğreteceğiz. Yani medrese eğitimini de vermeye çalışacağız. Allah nasip ederse bir yandan da bu çocuklarımızın normal okullarda Milli Eğitime bağlı okullarımıza da Eğitim Öğretime devam etmelerini sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.