Berdibek , Solhan’da Okurlarıyla Buluştu

0
138

Geçtiğimiz haftalarda ikinci kitabı olan ‘Siyah Güzeldir’ ile okuyucu karşısına geçen Yazar Berdibek, öğrencilerle gerçekleştirdiği söyleşide kitaplarından, kitaplarının vermek istediği mesajlardan, yazarlığa girişi süreçlerinden bahsetti.

“Siyah Güzeldir’ sadece siyahların değil, tüm direnenlerin hikâyesidir”

Amerika’nın keşfinden, Afrikalı insanların sömürülmesine, Mardinli göçmenlerden, Titanik’teki Bingöllülere birçok farklı kesimin hikâyesinin anlatıldığı kitapla ilgili bazı bilgileri paylaşan Berdibek, “Bu kitapta esas konu sömürülen insanlar. Büyük hikâyeleri olan küçük insanları topluma anlatmaya çalıştım. İnsanların Malcolm X, Martin Luther King, Mandela ya da Titanik’e binen 5 Bingöllü’den haberleri olsun istedim “dedi.

Martin Luther King’in ‘I Have a Dream’ sloganıyla yaptığı konuşmadan, Rosa Park’ın direnişine, Malcolm X’in silahlı mücadeleyi savunmasından, 60 milyon Afrikalı’nın Trans Atlantik Köle Ticaret ağında yaşadığı zulme kadar çok kapsamlı konuların ele alındığı söyleşi son derece heyecanlı geçti.

Belki de Dilimden Bu Şarkı Düşmez isimli kitabında Arabesk müziği anlattığını ifade eden Berdibek, burada sadece bir müzik tarzını değil bu tarzın ortaya çıkışını ortaya çıktığı zamanlardaki toplum yaşamını devlet baskısını, batılılaşma hareketlerini de ele aldığını söyledi.

Solhan’da yoğun katılım

Solhan Kültür Merkezi’nde öğrencilerle bir araya gelen Berdibek burada yoğun bir katılım ile karşılandı. Öğrencilerin ilk kez karşılarında gördükleri Berdibek’i son derece beğendikleri ve çeşitli sorularla söyleşiye katkı sağladıkları gözlemlendi.