‘Okuma Yazma Seferberliği’ toplantısı yapıldı

0
153

Solhan’da Okuma Yazma Seferberliğinin toplantısı yapıldı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın eşi Emine ERDOĞAN Hanımefendiler Başkanlığında yürütülen ‘Okuma Yazma Seferberliği’ toplantısı, Gazi Hâkim Behçet Tufan Turan Konferans Salonu’nda yapıldı.

Halk Eğitimi Merkezi Gazi Hâkim Behçet Tufan Turan Konferans Salonu’nda Okuryazarlık Seferberliği ile ilgili toplantı yapıldı. Yapılan toplantıya Kaymakam Fatih OKUMUŞ, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri, İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürü, İlçe Müftü Vekili, Okul İdarecileri ve Okul Aile Birliği Başkanları ile Mahalle ve Köy Muhtarları katıldı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşi Emine ERDOĞAN Hanımefendiler tarafından canlı yayında başlatılan Okuryazarlık Seferberliği´ne ilişkin bilgi veren İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Muhtesim TUNÇ, Okuma yazma bilmeyen vatandaşların birinci yetişkin okuma yazma kurslarına katılmalarını sağlayarak bunların okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan ikinci okuma yazma kurslarına yönlendirilmesi çalışmalarının yürütüldüğünü belirtti.

Solhan’da okuma yazma bilmeyen kimsenin kalmaması için üzerlerine düşen görevi sonuna kadar yerine getireceklerini söyleyen Kaymakam Fatih OKUMUŞ; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşi Emine ERDOĞAN Hanımefendileri tarafından başlatılan okuma yazma seferberliği kapsamında idare olarak projeyi desteklediklerini ve süreç içinde üzerlerine düşen ne olursa toplumun okuryazarlığı adına bunu yapmaya hazırız. Ülkemizde son 10 yıldır tekrar ederek tekrardan yeni bir ivme ile yeni bir aşk ile yeni bir heyecan ile yeni bir söylemle tekrardan, inşallah ülfete, bezginliğe neden olmadan çerçevesini değiştirerek, kılıfını boyayarak bir şekilde bunu sunma durumundayız. İnşallah muhtarlarımızın, belediye başkanlarımızın gayretiyle bir aşama kaydedilecektir. Ben şimdiden müdür yetkili öğretmenlerimize, muhtarlarımıza, milli eğitim ve halk eğitime yapacakları çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Sizlerden istirhamım mutlak surette bunu tekrara düşen tekrarı devamlı olan seferberlik olarak değil de bizatihi samimi bir çığlığın ifadesinin, samimi bir talebin, samimi bir söylemin çok güzel bir surette ifade edilmesi olarak algılayın. İnşallah bu şekilde de okuma yazma bilmeyen özellikle 55 yaş altı kabaca saydım çok az bir rakam. Özellikle 55 yaş altı pazarla, ticaretle, sosyal hayatla, kamu kurum ve kuruluşlarla çok yoğun irtibatı olan vatandaşlarımızın yine özellikle mevsimsel olarak çalışma durumunda ihtiyaç duyanlar vardır. Uygulama güzel olmuş, hayırlı olsun, inşallah başarılı geçer ama bu biraz gayrete bağlıdır. Demek ki biz bir inanacağız, hep tekerrür edecek bir seferberlik değil. Aristo’nun bir sözü var; ‘Cahil ile âlimin yaşayanla ölenin arasındaki farktan farkı yoktur.’ Yaşayanla ölenin arasındaki fark neyse cahil ile âlimin arasındaki fark o kadar büyük farktır. Hedefimiz, ilçemizdeki okuma yazma bilmeyen herkesin okuma yazma öğrenmesi ve bu sayede ilçemizdeki okuma yazma oranının yükseltilmesi olacaktır. Bu vesileyle gerek köylerimizde, gerek ise ilçe merkezimizde okuma-yazma bilmeyen vatandaşlarımızı ikametine en yakın okullardaki kurslara katılmaları için davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.