Ekinci: Tescilli Ürün Sayımız 3’e Çıktı

        Bingöl İli Yedisu ilçesinde yetişen ve lezzeti ülke sınırlarını aşan ‘Yedisu Horoz Kuru Fasulyesi’ Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi.

Ekinci: Tescilli Ürün Sayımız 3’e Çıktı

        2019 yılında Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce Coğrafi İşaret Tescil Belgesi başvurusu yapılan Yedisu Horoz Kuru Fasulyesi, ilimize ait Çobantaşı Kavurması ve Sivan Dut Pekmezi’nden sonra tescillenen 3. ürünümüz oldu.

        Yedisu Kaymakamı Oğuzhan Ocak ve İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır’ı makamında kabul eden Valimiz Kadir Ekinci, Yedisu Horoz Kuru Fasulyesi’nin tescillenmesi ile beraber coğrafi işaretli ürün sayımızın 3’e çıktığını belirterek şunları söyledi:

        “İlimizde coğrafi işaret alma potansiyeli olan çok sayıda ürünümüz var. Çobantaşı Kavurması ve Sivan Dut Pekmezi’nden sonra Yedisu Horoz Kuru Fasulyesi de Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenen 3. ürün oldu.

        İnşallah bundan sonraki zamanlarda bir yandan coğrafi işaret alacak yeni ürünlerimiz ile ilgili çalışmalarımız devam edecek diğer yandan da tescillenen ürünlerimiz için yurt içinde ve yurt dışında Pazar payı arttırılması için yoğun bir çaba içerisinde olacağız.

        İlimizin coğrafi işaretli ürün sayısının artması ilimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacak, tarımsal ürünlerimizin katma değerini yükselterek üreticimizin refah seviyesini artıracaktır inşallah.

        Tescil sürecinde çalışmaları ve emekleri bulunan herkese teşekkür ediyor; ‘Coğrafi İşaret Tescil Belgesi'nin ilimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”