Genç Üniversitelerin Rektörleri YÖK’te Buluştu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç, YÖK Anadolu Projesi kapsamında üniversitemizin de aralarında bulunduğu 15 genç üniversitenin rektörleri ile bir araya geldi.

Genç Üniversitelerin Rektörleri YÖK’te Buluştu

YÖK Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç başkanlığında Ankara’da gerçekleştirilen toplantıya Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ve diğer genç üniversitelerin rektörleri katıldı. Toplantıya ayrıca YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, YÖK Başkanı Danışmanı Prof. Dr. Sezer Şener Komşuoğlu, YÖK Eğitim-Öğretim Dairesi, Personel Dairesi ile Yükseköğretim Proje Geliştirme ve Destekleme Dairesi başkanları da katıldı. Toplantıda 15 genç üniversitenin proje kapsamında bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışmalar değerlendirildi.

Toplantının ardından sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Saraç, proje kapsamında bugüne kadar gerçekleştirdikleri çalışmaları değerlendirmek üzere 15 Genç Üniversitenin rektörleri ile YÖK’te bir araya geldiklerini belirtti. Toplantının faydalı olduğunu kaydeden Saraç, ‘Yeni YÖK’ olarak hayata geçirdikleri "yeni ve yenilikçi" projelerden ‘YÖK Anadolu Projesi’nin tanıtımının Şubat ayında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirildiğini anımsattı. Prof. Dr. Saraç, üniversitelerin eşleştirme konseptinin Avrupa yükseköğretim alanında üzerinde çalışılan önemli başlıklardan birisi olduğuna dikkat çekerek “Bilindiği üzere YÖK Anadolu Projesi ile 2006’dan sonra kurulan ve gelişmekte olan ‘genç’ üniversitelerimizi, akademik insan gücü ve araştırma altyapısı bakımından nispeten daha gelişmiş ‘kıdemli’ üniversitelerimizle belirlenen bazı bölümler/program bazında eşleştirdik” ifadelerini kullandı.

YÖK Anadolu Projesi Kapsamında Üniversitemizde Yapılan Çalışmalar

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, toplantı sonrası YÖK Anadolu Projesi kapsamında üniversitemizde bugüne kadar yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Projenin kendilerinde heyecan uyandırdığını ifade eden Prof. Dr. Çapak, “projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan, YÖK Başkanımız Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç ve tüm devlet yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.

‘Genç’ üniversiteler statüsünde bulunan üniversitemizin ‘Kıdemli’ üniversitelerden İstanbul Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi ile eşleştirildiğini hatırlatan Çapak,  YÖK Anadolu Projesi kapsamında Üniversitemizin Diş Hekimliği Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nün yer almasının uygun olduğuna dair senato kararı alındığını bildirdi.

Üniversitemiz ile İstanbul Üniversitesi Arasında Yapılan Protokol

 YÖK Başkanlığı’nda yapılan toplantının çok verimli geçtiğine değinen Çapak, YÖK Anadolu Projesi kapsamında hazırlanan ‘YÖK Anadolu Projesi’nin Yürütülmesine İlişkin Usul ve Esaslar’ çerçevesinde Bingöl Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi arasında YÖK Anadolu Projesi Eşleştirme Protokolü işbirliği içinde hazırlanarak imzalandığı ifade etti.

Çapak, YÖK Anadolu Projesi’nin Yürütülmesine İlişkin Usul ve Esaslar ve karşılıklı imzalanan protokol çerçevesinde Üniversitemizin ‘2020-2021 akademik yılı’ bahar döneminde Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünde; 'Psikolojiye Giriş II, Sosyal Psikoloji II ve Nitel Veri Analizi' derslerinin İstanbul Üniversitesi’nden öğretim üyelerinin vereceğini söyledi.

Üniversitemiz ile Erciyes Üniversitesi Arasında Yapılan Protokol

YÖK Anadolu Projesi kapsamında Üniversitemiz ile Erciyes Üniversitesi arasında YÖK Anadolu Projesi Eşleştirme Protokolü işbirliği içinde hazırlanarak imzalandığını aktaran Çapak, Erciyes Üniversitesi ile Üniversitemiz arasında Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi’nden bazı programların eşleştirilmesinin uygun olduğuna dair senato kararı alındığı belirtti.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, YÖK Anadolu Projesi kapsamında hazırlanan YÖK Anadolu Projesinin Yürütülmesine İlişkin Usul ve Esaslar ve karşılıklı imzalanan protokol çerçevesinde Erciyes Üniversitesi ile eşleştirilen Üniversitemizin ‘2020-2021 akademik yılı’  bahar döneminde İlahiyat Fakültesi’nde; ‘Kelam Tarihi ve Dinler Tarihi II’ derslerini, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde ise ‘Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği ile Onkoloji Hemşireliği’ derslerini Erciyes Üniversitesi’nden öğretim üyelerinin vereceğini aktardı.

YÖK Anadolu Projesi’nde Yer Alan Genç Üniversiteler

YÖK Anadolu Projesi’nde Üniversitemizin de yer aldığı ve aralarında Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Artvin Çoruh Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Hakkâri Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Munzur Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Siirt Üniversitesi, Şırnak Üniversitesi toplam 15 genç üniversite yer bulunuyor. Bu üniversiteler, proje kapsamında belirlenen 12 kıdemli üniversite ile eşleştiriliyor.