Havalar soğudu, balıkçılar sezonu açtı! Akşam saatlerinde fırınlarda oluşan tepsi balık kuyrukları ise dikkatlerden kaçmıyor.

İnsan sağlığına birçok faydası olan balık, Bingöl’de kış mevsiminin başlamasıyla tezgâhlardaki yerini aldı. Kent merkezinin farklı noktalarında satışa sunulan balıklar, kış ayların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

15 yıldır balıkçılık yapan kent merkezinde balıkçılık Nesih Demir, sezonun açıldığını ve satışlardan memnun olduklarını söyledi.

Balığın insan sağlığında önemli bir tüketim ürünü olduğunu kaydeden Demir; “Şu an tezgâhlarımızda Çupra, Levrek, Çinekop, Alabalık, Somon, Karadeniz palamudu, ithal Norveç palamudu, hamsi, istavrit, barbunya balığı, Yayladere balığı, Erzurum ispir balığı, aynalı sazan ve turna balığı çeşitlerimiz bulunuyor. Uzmanlar balık sağlıktır diye bas bas bağırıyor. Balık omega-3 barındıran bir üründür. Bingöl’de tüketim oluyor. Çok şükür, işlerimiz iyidir. Tavsiyemiz vatandaşın balık yemesidir. Norveç, Çin ve Japonya’nın ilerleyişini balığa da bağlayabiliriz. Bunların ekonomilerinin yüksek olması, icatlarının çok oluşu balığa da bağlı olabilir ” dedi.

Balığı pişirip yemeye hazır hale getirdiklerini de sözlerine ekleyen Demir; “Evde balık temizlemek ve pişirmek evin kokmasına neden olur. En azından bayanlar için de eziyet olmaktan kalkmış oluyor. Biz o işi görüyoruz. Tepsileri hazırlıyoruz. Vatandaşa hizmet etmeye çalışıyoruz. Vatandaş sağlığını düşünüyor ve sağlıklı yaşamak istiyorsa balık yesin ” şeklinde konuştu.