Peygamber Sevdalıları Platformu’na üye Solhan Çağrı- Der tarafından Arakonak Beldesinde düzenlenen Kutlu Doğum programı belde halkının yoğun ilgi ve katılımı ile gerçekleşti.
Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başlayan program, mevlithanların okuduğu Mevlid-i Şerif’in okunmasından sonra sanatçıların seslendirdiği ilahiler ile devam etti.

Yapılan etkinlikte konuşan Yahya Oğraş Hoca,“Değerli Peygamber aşıkları tabiatın canlanmasıyla, kainatın yeniden ruh bulmasıyla, hayat bulmasıyla yeşermesi ile nasıl bir canlılık ifade ediyorsa, aynı şekilde kutlu vilayet olan Hz. Muhammed (s.a.v) dünyayı teşrifi münasebetiyle bizlerin gönülleri huzur bulmaktadır. Evet, bu topraklar şuanda da hayat bulmuştur. Çünkü bu topraklar üstatlarımızın, büyük şeyhlerimizin, büyük Seydalarımızın bastığı topraklardır. Değerli Peygamber aşıkları, Gırvas tarihte önemli yeri vardır. Birincisi Osmanlı Rus harbinde bu topraklar Gırvas önemli bir askeri üst idi ve askeri üstün komutanı Melakanlı üstadımız Şeyh Abdullah Melekani idi. Ruslara karşı ordusu ile bu topraklarda orduyu sevk ve idare ediyordu. Ve Ruslar burada ciddi bir darbe yediler. Ruslar buradan püskürtüldü Varto’ya Erzurum’a ve kendi sınırlarına doğru geri çekildiler. Şeyh Said’in kıyamında Gırvas, ikinci kez İslami kıyamın temelinin atıldığı, sevk ve idare edildiği Şeyh Abdullah Melakaninin komutasında ciddi bir cephe oluşturdu. Kemalist rejimin askerlerini geri püskürttüler. Burası kıyamın başı olarak yer aldı.

Varto Bitlis Erzurum’a doğru Şeyh Said askerleri, Şeyh Abdullah Melakaninin komutasında bu topraklar ikinci kez İslami ruhla, İslami bir direniş ile tekrardan tarih sahnesinde yer aldığını görüyoruz ve bugün Peygamber Sevdalılarının oluşturduğu kutlu vilayet ayında Türkiye’nin dört bir yanında bu coşkuyu bu heyecanı, bu aşkı yaşıyor. Değerli Peygamber aşıkları Peygamber Sevdalıları Platformu olarak bu yıl Vahdet ve Kardeşlik Rehberi Hz. Muhammed (s.a.v.) bu yönüyle tanımak istedik, anlattık, anlatıyoruz. Çünkü ümmet olarak bizler, bugün kardeşlik duygularını daha fazla yaşamaya ihtiyaç hissediyoruz, daha çok vahdete yani bir araya gelmeye, bir olmaya, ittifak etmeye, gücümüze güç katmaya ve özellikle bugün çok fazla ihtiyacımız vardır. Değerli Peygamber Aşıkları ümmet olarak biz eğer Resulullah’ın izinde olursak aramızdaki bağlar, husumetler, pişmanlıklar, kin, nefret, öfke hepsini bir tarafa bırakır ve bir araya gelir kardeşliğin en güzel ruhunu yaşatmaya çalışırız. Asrı saadete, O’nun ashabı, O’na iman edenler, O’nun etrafında kenetlenenler kardeşliği gösterdiler, vahdeti gösterdiler, kuvveti gösterdiler, zaferi ve galibiyeti bizlere gösterdiler. Darul Erkam’da kardeşliğin tohumu atıldı. Mekke’de kardeşlik gövde buldu. Medine’de kardeşlik vahdet buldu ve ümmet oldu ve Arap Yarımadasına kardeşlik sayesinde, vahdet sayesinde Müslümanlar Efendimiz (s.a.v) öncülüğünde galip geldiler. Asrı saadet döneminde İslam devletini taptaze ve diriliği ile hiç kimsenin beklemediği o tarihte bütün kıt imkanlar ile Allah’ın hidayeti ile devlet oldular. o halde Lailaheillallah Tevhid Bayrağının etrafında birleşir kenetlenirsek ve kardeş olursak o zaman felah buluruz ve ‘Allah’ın ipine sımsıkı sarılınız’ o halde bizler bu kardeşlik duygularını Allah’ın ipi olan Kuran’a sımsıkı sarılmakla ancak kurtuluşa ereceğimizi Kuran’ın ifadesiyle anlıyoruz ve yine kardeşlik noktasında ümmet olarak bugün yaşadığımız bu bölünmüşlüğümüzü reçetesi budur. Eğer bu reçeteyi iyi bir şekilde uyguluyorsak nasıl ki Evs ve Hazrec kabilelerinin uzun zaman yaptıkları savaşlardan sonra kardeşlik duyguları bir araya geldiklerinde selamet buldular, huzur buldular, birbirlerine kenetlendiler, düşmanı yerle bir ettiler. İşte bizlerde inşallah Vahdet ve Kardeşlik Önderi Hz. Muhammed (s.a.v) yaşantısını bu alanda kendimize rehber edineceğiz. Bu ümmetin parçalanma ve bölünme nedenleri çoktur ama inanın hepimizin duyguları birdir. Hepimiz aynı düşünceleri taşıyoruz. Hepimiz Allah diyoruz. Hepimiz Kur’an diyoruz. Hepimiz kıbleye aynı şekilde dönüyoruz. O halde aramızdaki var olan kötü duyguları bir tarafa bırakın. İşte gelin varsa aranızda bir problemi Allah ve Resulüne havale edelim, orada çözüm bulalım. Değerli Peygamber Aşıkları inşallah biz bunu en güzel şekilde yerine getireceğiz ve bizim içimizde var olan düşmanlıkları onun izinden giderek, onun yolunu takip ederek inşallah çözmeye çalışacağız.“dedi.

Program yapılan dua ile sona erdi.