Hareket Halindeki Araçtan Elektrik Üretti

0
694

Arakonak Beldesinde oturan Abdullah Zerlen adlı mucit yaptığı sistemle hareket halinde olan araçtan elektrik ürettiğini söyledi.

Arakonaklı Abdullah Zerlen, 4 yıllık çalışmasının sonunda elektrik üreten bir cihaz geliştirdiğini belirterek, “Bu işi Ordu ilinde çalışırken, rüzgâr enerjisinden ilham alarak böyle bir çalışmaya giriştim. 4 yıl boyunca bu projenin üzerinde çalıştım ve böyle bir şey ortaya çıktı. Bu da Allah’ın bir yardımı olarak düşünüyorum.”dedi.

Rüzgâr ne kadar hızlı eserse essin bir lastik kadar hızlı hareket etmediğini ifade eden Zerlen,“Araç lastikleri boş dönüyor, bu lastiklerden bir şey yapayım düşüncesiyle böyle bir projeyi geliştirdim. Araç lastiklerine dört tane dinamo taktırdım, yani bunun bataryası diyebilirim ve onun sonucunda bir ana dinamo yaptım benzin deposunun yerine, bu dört dinamo döndükçe bu ana dinamo’ya aktarıyor. Ana dinamoda elektrikli motoruna aktarım yapıyor, aktarım yaptıkça doluyor, araçtaki gaz misali gibi nasıl benzinde çalışıp sonrada gaza geçiyorsa yani hareket halindeki tekerlekli her şeyden elektrik üretebilirim.” İfadelerini kullandı.