Emeklilere ikramiye müjdesi

0
136

Milyonlarca memur ve emeklinin gözü Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısına çevrildi. Bayram ikramiyesi isteyen memur ve emeklilerin heyecanla beklediği toplantı bu ay yapılacak. Toplantıda bayram ikramiyesinin masaya yatırılması beklenirken, memur ve memur emeklileri için anlaşma sağlanırsa SSK ve Bağ- Kur emeklilerine de ikramiyenin yolu açılacak.

GEÇEN YIL KARARA BAĞLANAMADI

Geçtiğimiz yıl ağustos ayında gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde ele alınan ancak karara bağlanamayan konular KPDK gündemine geliyor. Toplu sözleşme sonrası ilk KPDK toplantısı kasımda yapılmıştı. İkinci toplantı ise bu ay gerçekleştirilecek. Toplantıda, memur ve emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramı’nda ikramiye verilmesi taleplerinin de ele alınması bekleniyor. Memur- Sen, toplu sözleşme masasında ikramiye tutarının bin 951 lira olmasını istemişti. O hesaplamaya göre ikramiye tutarı 2 bin 62 liraya çıktı.

MİLYONLAR UMUTLA BEKLİYOR

Toplantıda anlaşma sağlanırsa, memur ve memur emeklilerine yılda 2 kez ikramiye dönemi başlayacak. Bu, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de ikramiyenin yolunu açabilecek. Çünkü Memur-Sen’in daha önce memur emeklileri için talep ettiği promosyon, tüm emekliler için hayata geçirilmişti. SSK ve Bağ-Kur emeklileri de Ramazan ve Kurban Bayramı’nda birer maaş ikramiye verilmesini istiyor. Türkiye Emekliler Derneği yetkilileri, “İkramiye memur emeklileriyle başlayıp işçi ve Bağ- Kur emeklilerine de yaygınlaştırılabilir. Bir kararnameyle düzenleme yapılabilir. Yılda 2 defa bayramlarda bir maaş tutarında ikramiye uygun olur düşüncesindeyiz” demişti.

EK ÖDEMEDE 2.TAKSİT ZAMANI

Kamuda 30 yıldan fazla hizmeti olmasına karşın ikramiyesini 30 yıl üzerinden alanlara ek ödemeler sürüyor. Geçen yıl başvurup ek ikramiyesini alanlara, varsa kalan ödemeleri bu aydan itibaren yapılacak. Memur emeklileri, geçen yıl hangi tarihte ek ikramiyelerini almışlarsa, bu yılın aynı döneminde ödemeleri bir yıllık faiziyle birlikte yapılacak. Yasada ikramiyenin 7 bin 500 liraya kadar olan kısmının başvuru tarihinden itibaren 3 ay içinde, varsa kalan kısmının ise ilk ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak yasal faiziyle takip eden yılın aynı ayı içinde verileceği karara bağlanmıştı. Emeklilere ilk ödemeler Mart 2017’de başlamıştı.