İngiliz destekli işgalin 100. yılı

0
250

“Halksız vatana, vatansız halkı yerleştirme” söylemiyle yapılan kampanyalar çerçevesinde yazılan bu mektup ile tarihi Filistin topraklarına ciddi boyutlara ulaşan bir Yahudi göçü başlatılmıştı.

Ortadoğu’da tarihin akışını değiştirerek Filistin’de işgale kapı açan İngiltere ’nin yayımladığı bu deklarasyonun ardından Filistinliler, bu güne kadar topraklarının yüzde 78’ini kaybetti, çoğunluğu mülteci durumuna düştü. Filistinli uzmanlar, 1948’de İsrail ’in kurulmasına zemin hazırlayan bu mektubun Filistin halkı üzerindeki olumsuz etkilerini sürdürdüğünü belirterek, Filistin topraklarında Yahudilere yurt vadeden İngiltere’nin, “Filistin halkından özür dilemesi ve tazminat ödemesi” gerektiğini ifade ediyor.

Batı Şeria ’nın Ramallah kentinde çıkan El-Eyyam Gazetesi yazarlarından Talal Avkel, o süreçte planlananların “uluslararası bir komplo” olduğunu ve ortaya çıkardığı sıkıntıların hâlâ Filistin halkını derinden etkilediğini ifade eden Avkel, “Filistin halkı, o günden bu yana içeride veya dışarıda katliam, ırkçılık, baskı, zulüm, sürgün, esaret ve açlık gibi çeşitli ihlallere maruz bırakıldı” dedi.