Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Yeni Mahalle sakinleri ile bir araya geldi. Mahalle toplantılarına önem verdiğini dile getiren Başkan Yıldız, Bu toplantıların adaylık sırasındaki projeleri arasında olduğunu, bu nedenle her ay bir mahallede toplantı yapacağını söyledi. Birinci toplantının Yeşilova Mahallesinde iki ay önce, İkincisi ise şuanda yaptığını belirti. Toplantıların her ay yapmayı düşündüğünü ama yoğun programlardan dolayı aksamalar olduğunu dile getirdi.
Başkan Yıldız,”Öncelikle 2014 yılında neler yaptık onlardan bahsetmek istiyorum. Sonrasında da bu yıl yapmayı planladığımız programlardan da kısaca değinmek istiyorum.”dedi.

Belediye çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Yıldız,”2014 yılında Belediyemiz imar yolu düzenlenmesinde 30 bin metrekare kilitli parke taşı döşemesi, Bordür ve oluk döşemesi yaptık.

Bunun yaklaşık maliyeti 450 bin civarındadır. Onun dışında 3250 metrekare asfalt kaplama çalışması yaptık. Bazmana Mezarlığı bölgesinde Yukarı Bazmana Mevkii’ne kadar asfalt yaptık. Terminalimiz ile ilgili çevre düzenlemesi ve terminal çevresindeki yolları da tamamlayarak hizmete sunduk. 1560 metrekare taş duvar, 1604 metrekare de perde duvar beton yaptık. Bir kısmını Bazmana Mezarlığı etrafını tamamen betondan perde duvar örerek yaptık.”dedi.

“Başkan Yıldız, biten ve devam eden çalışmalar hakkında mahalleliyi bilgilendirdi”

İlçemizde devam eden ve biten çalışmalar hakkında konuşan Başkan Yıldız, şunları kaydetti: “Yeni Mahallede yaptığımız çocuk parkı Bazmana Mezarlığı alt kısmında hizmete girdi bazı eksikliği var. 2015 yılında çevre düzenlemesini yaparak daha kapsamlı bir hale getireceğiz. Bununla beraber Ziyaret Parkımız var. 4500 m2 alan üzerinde bulunuyor. İller Bankası tarafından %95 hibeli bir projemiz. Onunda %80 işi bitmiş, %20’i kış şartları nedeniyle ertelendi. İnşallah 2015 yılın ilk ayların da hizmete sokmayı düşünüyoruz. Terminal binamızın dükkânlarını ihale ile kiralamaya verdik. Bu Mart ayı içerisinde oraya esnaflarımızı taşıyacağız. Hat minibüslerimiz oradan kalkacak. Bunun yanında şehir içi minibüs hatlarımızın normal sözleşmeleri Mart ayında bitiyor. Mart’ın 11’de ihalemiz var. Mevcut araçlarımızı büyüttük. Yarım otobüs olarak çalışmaya başlayacak. 4 adetti 6 adette çıkardık. Yeni dönemde belediye şantiye binasının oradan kalkacaktır. Yeni Mahallemizin cami sıkıntısı var. Cami için ayırdığımız 2073 m2 alan var. Belediyemizin sol tarafında onunla alakalı burada detaylı olarak görüşmelerimiz olacak. Tabii ki bir dernek kurulması gerekiyordu.

Dernek vasıtasıyla bu işler yürütülmesi lazım. Ayrıca Yeni Mahallemizin okul ihtiyacı da var. Geldiğimizde yaptığımız çalışmalar neticesinde ortaöğretim için 4160 m2 için arsa ayarladık Bir vatandaşımızın imzası eksik kendileri yurt dışında geldiği zaman Milli Eğitime vereceğiz. Milli Eğitimde Okulu yapmakla ilgili çalışmalarını başlatacaktır. Hastanemizin önünde bir peyzaj çalışması var, onu da programa aldık. Onu da Halk Eğitime kadar çalışmasını devam ettireceğiz. İlçemizin görünüm aşından çok önem arz ediyor. Bu dönem içerisinde kilitli taş çalışması vardı. 2014 yılı içerisinde Atatürk İlköğretim Okulu ile belediyemizi bağlayan bir yol vardı bitirdik. Belediye ile halı saha arasında bir yol vardı onu da kilit taşı döşeyerek bitirdik.”

“En büyük sorunumuz olan ‘Arıtma Tesisi’ni Arakonak Belediyemizle beraber yapacağız”

Başkan Yıldız, 2015 yılı içinde yapılacak çalışmalarla ilgili de önemli bilgiler vererek, “2015 yılı için 29 km Sukap kapsamında alt yapı aldık. Proje çalışmalarımız bitti. İnşallah ümit ediyoruz ki bu Mart Ayı içerisinde olmasa bile Nisan Ayı başında ihalesi Ankara’da yapılacak.

29 km alt yapıyla beraber ilçemizin ihtiyacını büyük oranda gidermiş olacak. Bunun yanında yine bizim arıtma tesisi projemiz var biliyorsunuz. Hala kanalarımız gelişi güzel derelere sağa sola akıyor. Buda çok doğru değil, bunun farkındayız. İmkânlar dâhilinde bununla alakalı bir 500 m arsa kamulaştırdık ve bedelini ödedik çalışmalarımız devam ediyor. Arakonak’la beraber ortak yapacağız. Solhan düğün salonunun yakınında 500 m2 bir yer kamulaştırdık arıtma tesisi yapılabilir. Tabi bunun maliyeti yüksek olduğu için Arakonak Beldesini de dâhil etmeye çalıştık. Sukap kapsamında %50’sini iller bankası, %50’sini de biz karşılayacağız. İlçemizde su ve çöp sorunu çok ciddi. vatandaşlarımızın bize katkı sunması gerekir diye düşünüyorum. Tabi bizim sıkıntılarımız var. Sadece bizimle giderilecek şeyler değil, inanıyorum ki sizlerde bize destek olursanız hep beraber ilçemizi daha temiz bir haline gidermiş olacağız. Son dönemde kuraklık ve kaçak su kullanımı nedeniyle su problemleri oluştu. Suyumuzu kullanırken ihtiyacımız kadar kullanmak gerekir diye düşünüyorum.”diye konuştu.

“Bazen bilerek yada bilmeden ‘Kul Hakkı’nı ihlal ediyoruz”

Başkan Yıldız, konuşmasının devamında, “Başıboş hayvanları kesinlikle boşta bırakmayacağız. Bunun da hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Merkezde hiçbir ahıra müsaade etmeyeceğiz ve hepsini kapatacağız. Başıboş hayvanlar en çok bize zarar veriyor. Çöpler başıboş hayvanlar tarafın sağa sola savruluyor. Başıboş hayvanlar konusunu haledeceğiz.

Terminalde 300 araçlık park yerimiz var bu Mart Ayın da yolları işkâl eden bütün araçları terminale alacağız. Bingöl ve Muş Caddesi üzerine hiçbir araçın park etmesine müsaade etmeyeceğiz. Parklar için belli noktalar oluşturacağız. Araç parkı kesinlikle yasak olacak. Birde kaldırım işgalleri var. Kaldırım işgalleri kul hakkıdır. Bu dönemde kesinlikle kaldırım işgaline kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Bunu belirtmek istiyorum.” dedi.

Kaymakam Aydın,“Önce bizim kul hakkından başlamamız lazım”

Başkan Yıldız’dan sonra konuşan Kaymakam Şeref Aydın önemli açıklamalarda bulundu. Muzdarip olduğu bir konu hakkında başkan ile istişare ettiklerini ifade eden Kaymakam Aydın, “ Bize bu konuda ne görev düşerse, gereken desteği vereceğiz. Bu sorunların üstesinden gelmemiz lazım. İlk giriş konumuz camii idi. Cami ibadet yeridir. Müslüman’ız ibadet yapmamız lazım. İbadet sadece camii ile sınırlı değil. Camide namaz kılacağız. Ondan sonrada bizim beslediğimiz hayvan gidip başkasının bahçesine girecek ve bizde onun sütünü içeceğiz olmadı ki. Böyle olacaksa camiyi boş yere yapıyoruz inanın o Camiye gerek yok. Önce bizim kul hakkından başlamamız lazım. Biz bu noktayı çok ihlal ediyoruz.”dedi.

Kaymakam,”İlçemizin geleceği için hep beraber çalışalım”

İlçemizi ilgilendiren önemli konulara vurgu yapan Kaymakam Aydın, şunları söyledi: “ Şimdi sıralayayım. Başıboş bir hayvan hakları ihlali. Hayvana haksızlık.

Oda Allah’ın yarattığı bir cansa ve siz onu başıboş bırakıp, güzel bir şekilde otlaması gerekirken, çöpleri karıştırıyorsa bu hayvan bu hayvanın vebali boynumuzda. İkicisi o hayvanın yediği o zararlı maddeler, vereceği sütü zehirliyor. Sağlık acısından ciddi bir sıkıntı. Üçüncüsü zaten komşumuzun hakkına tecavüz etmiş oluyoruz. Dördüncüsü ise bu ilçeden gelip gidenler alaycı bir dille’ Solhan’ın hayvan sorunu çözerseniz Solhan’ın bütün sorunlarını çözmüş olacaksınız’ diyorlar. Görüntü için iyi bir şey değil. Bakın ilçede yaklaşık 5 yıl başladığımızda bir görüntü gözüme çarpmıştı. Burada olanların alıştığı ve dışarıdan gelenlerin yadırgadığı bir görüntü vardı. İnsanlar elinde silahlarla her yerde dolaşıyorlar. Buradaki birisi için çok normal görünüyor. Dışarıdan gelen birisi sanki Solhan Teksas gibi bir yer. Herkes birbirini öldürdüğü yaraladığı güvence altında olmadığı bir yer gibi algılıyor. Bir Allah’ın kulu buna bir tepkisi yoktu. Çok şükür yaptığımız ilk iş bu görüntüleri bertaraf etmekti. Şuanda eline silahla gezen kimse yok. Geçici köy korucuları görevleri doğrultusunda taşıyorlar. Onların bir sucu yok kabahat bizde idi. O kadar alışmıştık ki normal bir işmiş gibi. Biz yol üzerindeki bir ilçeyiz. Buradan geçenler gördükleri ile bizi değerlendiriyor. Bu çözülmesi gereken bir konudan ziyade adı da bizim ilçenin prestiji için olmazsa olmazlardandır.

Bir gurur meselesidir. Beşinci noktası da var insanların hayatlarını tehlikeye atıyorlar. Trafiği ihlal ediyor. Allah muhafaza o çapta daha kaza olmadı. Trafik kazaları oldu maddi hasarlar meydana geldi. Bunların hepside çok kötü şeyler. Allah muhafaza bir gün başıboş hayvandan dolayı bir insan ölse facia olur. Bunu vebalinin altından hiç birimiz kalkamayız. Birde vebal boyutu var. Biz inançlı insanlarsak bu noktalara çok dikkat etmemiz lazım. Bu görüntü Solhan’a haksızlıktır.”