Bingöl’ün Solhan ilçesinde kaldırım işgali ve araçların park ihlallerinden dolayı sitem eden vatandaşlar, üç yıl önce Solhan Belediyesi’nin konu hakkında toplantı yaptığını ama herhangi bir somut adım atılmadığını söyledi. Vatandaşlar, sorunun çözümü için belediye başkanından çalışma başlatmasını talep etti.

Solhan’ın çarşı merkezindeki en kalabalık mahallelerinden biri konumunda olan Boğlan Mahallesi’nin girişindeki bulvar ve caddeler de yaşanan sorun, vatandaşları ve öğrenci velilerini günden güne tedirgin ediyor. Bulvar üzerinde bulunan kahvehanelerin kürsülerini kaldırımlar üzerine koyması ve araçların bilinçsiz bir şekilde park edilmesine tepki gösteren vatandaşlar, Solhan Belediyesi’nin 3 yıldır sorunun çözümüne dair herhangi somut bir atmadığını bildirdi.

Solhan Belediyesi’nin, 20 Haziran 2014 Cuma günü ilçedeki çay ocağı ve kahvehane işletmecileriyle görüştüğünü iddia eden vatandaşlar, yapılan görüşmenin havada kaldığını belirtti.

VELİLER TEDİRGİN

Yaşanan sıkıntısın okullardaki veli toplantılarında dile getirildiğini aktaran veliler; “Çarşıda kaldırım işgali ve yollarda park durumu yayalara sıkıntı yaşatmaktadır. Özellikle bayanların ve kız öğrencilerin kahve önünden geçemediklerinden yolu kullanmak zorunda kalıyorlar. Yolda da kenar kısımlara araçlar park edildiği için geçişte sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu sorun yıllardır devam ederken bir çalışma yapılmaması öğrencilerimiz konusunda tedirgin olmamıza neden oluyor. Yetkililerin soruna çözüm getirmelerine yönelik bir çalışma yapmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandılar.

BELEDİYE TOPLANTISI HAVADA KALDI!

2014 yılının haziran ayında Solhan Belediyesi’nin esnaflarla yaptığı görüşmelerde sorunun çözüme yaklaştığını ancak aradan geçen bunca yıla rağmen herhangi bir somut adım atılmadığını aktaran vatandaşlar; “İlçenin hem görüntü olarak hem de yayaların kaldırımları kullanması yönünde sorunu haline gelen çarşı merkezinde bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Belediyemizin esnaflar ile görüşüp ortak bir çalışma ile sorunu çözebileceğine inanıyoruz. Mini terminal yapılmasına rağmen kullanılmaması çarşı merkezinde park ve araç geçişleri sıkıntısına neden olmaktadır. Mini terminale gitmesi gereken araçların terminalde olması, geriye kalan araçlar için de park çalışmasının yapılması gerekmektedir. Vatandaşların yollardan geçişi engellenip kaldırımların kullanılması sağlanmalıdır. Vatandaşlar olarak hakkımız, ilgili kurumlarca korunmalıdır. Yetkililerimizden sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yapmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştular.