Hesarek Kayak Merkezi ‘2021-2022 Kayak Sezonu’ Açıldı

2015 yılında hizmete giren, il merkezine 34 km uzaklıkta bulunan ve yurt içinden yurt dışından yüzbinlerce profesyonel ve amatör kayakçıya, pistleri, teleski, telesiyej ve babylift mekanik sistemleriyle keyifli zaman geçirme fırsatı sunan ‘Hesarek Kayak Merkezi 2021-2022 Sezon Açılışı’na Valimiz Kadir Ekinci’nin yanı sıra TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, kurum müdürleri ve kayak sever vatandaşlarımız katıldı.

Hesarek Kayak Merkezi ‘2021-2022 Kayak Sezonu’ Açıldı

Kış turizminin vazgeçilmez adresi, Doğu Anadolu’nun gözde mekânı Hesarek Kayak Merkezi’nin 2021-2022 sezon açılışı yapıldı.

Alt rakımı 1.935, üst rakımı 2283 metre olan tesislerin önünde gerçekleşen açılış programı saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Programın ilk konuşmacısı olarak kürsüye davet edilen Belediye Başkanı Erdal Arıkan, yeni kayak sezonunun tüm kayak severlere hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Daha sonra konuşan Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek ise, ‘İnşallah Hesarek Kayak Merkezi’nin yerelde kalmayıp ulusal ve uluslararası alanda da Bingöl’ü tanıtma açısından ev sahipliği yapacağına inanıyoruz’ dedi.

Ardından kürsüye teşrifleri arz olunan Valimiz Kadir Ekinci şunları söyledi:

Kış turizminin yeni gözdesi Bingöl Hesarek Kayak Merkezimizin Kayak Sezonunun açılışı için bir araya gelmiş bulunuyoruz.  Öncelikle sezonumuzun kazasız belasız geçmesini temenni ediyor hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. 

Değerli Bingöllü kardeşlerim 2015’ten bu yana hizmet veren kayak merkezimiz her geçen gün hem hizmet kalitesini arttırarak faaliyetlerine devam ediyor hem de teknik kapasitesini geliştirerek faaliyetlerine devam ediyor. Dolayısıyla bir önceki yıldan daha güzel bir sezonu nasıl yaşarız hesabıyla adımlar atılıyor ve bu çerçevede hizmetler veriliyor. Ben bu çerçevede bizlere her daim yardımcı olan Sayın Bakanımız Cevdet Yılmaz beye ve Milletvekilimiz Fevzi Berdibek beye teşekkür ediyorum. Bundan sonraki sezonlarda da bu sezonumuzdan daha iyi bir şekilde kayak merkezimizin altyapısını daha fazla geliştireceğiz. Tesisimiz özel sektör yatırımları ile birlikte yeni konaklama tesislerine kavuşacaktır.

Gençlik ve Spor Bakanlığımızın desteği ile yeni teleferik ve teleski imkânlarına kavuşacak olan Hesarek Kayak Merkezimiz ümit ediyorum ki sadece bölgenin değil aynı zamanda ulusal ve uluslararası dikkat çeken bir kış turizm merkezi haline gelecektir. Burada amacımız Valilik olarak vatandaşlarımızın güven içerisinde huzur içerisinde kayak yapmalarını sağlamaktır. Bunun için geçen yıllarda olduğu gibi bu senede İl Özel İdaremiz, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüz, İl Sağlık Müdürlüğümüz, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz ve ilgili tüm kurumlarımız burada görev alacaklardır. Bu kurumlarımız içerisinde İl Jandarma Komutanlığımızı da saymamız lazım. Kayakçılarımızın yaşayacağı özel durumlara karşı çok ciddi bir ekibimiz burada hazır bekliyor.  Ben tüm ekiplerimize buradan teşekkür ediyorum. Yeni sezonun kazasız belasız geçmesini diliyorum.

Değerli arkadaşlar burada sadece misafirlerimiz kayak yapmıyorlar. Profesyonel ve amatör sporcularımızda kayak yapıyorlar. Ulusal ve uluslararası düzeyde misafirlerimizde oluyor. Daha önceki sezonlarda hatırlayacağınız gibi burada çeşitli festivaller yapılıyordu. Fakat Pandemi nedeniyle son iki sezondur bu tür etkinliklerimizi çok fazla gerçekleştiremedik. Ama bu sezondan itibaren aşı olmuş kayak severlerimizle birlikte misafirlerimizle birlikte yaklaşık 200 bin kişiyi ağırlayan tesisimizde bu yıl belki de daha fazla kişiyi ağırlama imkânımız olacak.

Bu vesileyle hem Bingöl’den hem bölgeden hem de Dünya’nın değişik yerlerinden Bingöl’de 4 ay boyunca devam edecek olan kış turizm sezonumuza tüm kayak severleri davet etmek istiyorum.  Turizm sezonumuzun Bingöl’ümüze hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Son olarak konuşan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz ise şunları söyledi:

Hesarek Kayak Merkezimizin yeni sezonunun hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Kazasız belasız insanlarımızın spor yaptığı bu temiz havayı soluduğu güzel bir sezon geçirmeyi temenni ediyorum. Tesisimiz son derece kıymetli ve modern bir tesistir. İlk yaptığımızda bu kadar ilgi göreceğini tahmin edemiyorduk. Bölgemiz açısından tesisimiz büyük bir ihtiyacı karşılamış oldu ve ilimizde ki yaşam kalitesini arttırmış oldu.

Kar kalitesi ile Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki önemli kayak tesislerinden biri olarak, kayak severlere gece kayağı yapma imkânı da sunan merkezde sezonun ilk gününde, jandarma ve sporcuların çeşitli gösterileri beğeni topladı.