Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Komisyon Toplantısı Gerçekleştirildi

İçişleri Bakanlığı tarafından kadına yönelik şiddetle mücadele için yayımlanan "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Genelgesi" kapsamında yapılan ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Komisyon Toplantısı’, Vali Kadir Ekinci başkanlığında gerçekleştirildi.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Komisyon Toplantısı Gerçekleştirildi

Bingöl Üniversitesi Senato Toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Vali Ekinci’nin yanı sıra Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Cumhuriyet Başsavcı V. Merve B. Karadavut, Vali Yardımcısı Fatih Kaya, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Aydın Polat ve ilgili kurum amirleri katıldı.

        Toplantı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkililerince ‘İlimizde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Kapsamında Gerçekleştirilen Faaliyetler’e dair bilgilendirme ve 2021 yılında yapılması planlanan faaliyetlere ilişkin sunum ile başladı.

        Toplantının ikinci bölümünde, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı kapsamında; kolluk birimlerinin görev ve sorumluluğunda olan konularda mevzuatta verilen görev ve sorumlulukların gecikmeksizin uygulanması, alınan tedbirlerde etkinliğin ve kurumsal kapasitenin artırılması, koordinasyon ve işbirliğinin geliştirilmesi; ayrıca toplumsal farkındalığın artırılması, şiddet mağdurunun yaşamsal, fiziksel ve ruhsal vücut bütünlüğünün her şart altında korunması ve şiddetin önlenmesi için İçişleri Bakanlığı ve Valiliğimizce yayımlanan genelge ve talimatlar doğrultusunda kurumların işbirliği ve koordinasyon içinde çalışması, atılacak olan adımlar ve koordinasyon gerektiren konular görüşülerek, çözümü noktasında kararlar alındı.

        Toplantının sonunda yaptığı değerlendirme konuşmasında Vali Kadir Ekinci, “Kadın ve çocukların maruz kaldığı şiddet vb. kötü eylemleri engellemek amacıyla İçişleri Bakanlığımızca kullanıcılara sunulmuş olan Kadın Destek Uygulaması (KADES)’nın tanıtımına ilişkin çalışmaların daha etkin yapılmasını’ belirtti. Vali Ekinci “Kadına şiddet konusu insanlık adına, dini ve ahlaki değerlerimiz adına, toplumsal kabullerimiz ve ortak paylaşımlarımız adına kabul edilebilir bir şey değildir. Dolayısıyla tüm kurumlarımızla ve imkanlarımızla bu konuya hassasiyetle yaklaşacağız. Şiddete maruz kalan kadınlarımızı korumak, onlara sahip çıkmak ve devletimizin sağladığı imkânları onlar için seferber etmek bizlerin en önemli görevidir” dedi.

        Toplantının ardından Vali Kadir Ekinci, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Cumhuriyet Başsavcı V. Merve B. Karadavut ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü tarafından KALİUM AVM’de kurulan ‘bilgilendirme ve farkındalık yaratma amaçlı’ stantları ziyaret ettiler.

        Daha sonra, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ etkinlikleri kapsamında sırasıyla İl Emniyet Müdürlüğü Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği ile İl Jandarma komutanlığı Asayiş Şube Müdürlüğü Çocuk ve Kadın Kısım Amirliğini ziyaret eden Vali Ekinci, yetkililerden birimlerin çalışmaları hakkında bilgi aldı.