Karaismailoğlu Bingöl'de

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu bir dizi temas, ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere ilimizi teşrif ettiler.

Karaismailoğlu Bingöl'de

Bakan Karaismailoğlu’nu Bingöl Havalimanında Valimiz Kadir Ekinci, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ve ilgili kurum müdürleri karşıladı.

Bakan Karaismailoğlu, Bingöl programı kapsamında ilk olarak Valiliğimizi ziyaret etti. Valimiz Kadir Ekinci tarafından karşılanan Bakan Karaismailoğlu Şeref Defterini imzaladıktan sonra Valilik Makamında Vali Ekinci’den ilimizde uygulanan projeler ve devam eden yatırımlar hakkında bilgi aldı.

Daha sonra Bingöl Belediye Başkanlığı’nı ziyaret eden Bakan Karaismailoğlu buradan yapımı devam eden Bingöl-Sancak karayolu şantiye alanına geçti. Şantiye yetkilileri ile bir araya gelen Bakan Karaismailoğlu çalışmaları yerinde inceleyerek, yetkililerden gelinen aşama hakkında bilgi aldı.

Bakan Karaismailoğlu, Kuzey Çevre Yolu incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, Bingöl'ün tarihi ve doğal güzellikleriyle ülkenin cennet köşelerinden biri olduğunu söyledi. Türkiye'nin pek çok noktasının, hükümetleri öncesinde ihmal edilmiş pek çok iş ve altyapı sorunu ile karşı karşıya kaldığını dile getiren Karaismailoğlu, ancak bunu tersine çevirdiklerini belirtti. Bakan Karaismailoğlu, 2003'te 83 olan tünel sayısının bugün 435'e yükselttiklerini aktararak 50 kilometre olan tünel uzunluğunu 590 kilometreye çıkardıklarını, 2003'ten bu yana 3 bin 469 adet köprü ve viyadük yaptıklarını, köprü ve viyadüklerin uzunluğunu 700 kilometreye ulaştırdıklarını bildirdi.

Bu çalışmaları sırasında Bingöl'ün de çehresini değiştirecek önemli adımlar attıklarını anlatan Karaismailoğlu, "Bingöl'deki ulaştırma ve haberleşme sektöründe hükümetlerimiz döneminde 6 milyar 22 milyon liranın üzerinde yatırım yaptık. Kara yolları projelerimiz, havaalanımız ve raylı sistem atılımlarımızla Bingöllü kıymetli vatandaşlarımızın yaşam kalitesine önemli katkılar yapmıştır." dedi.

Bingöl'ün özellikle karayolların odak noktası olduğunu dile getiren Karaismaioğlu, Bingöl'de 223 kilometresi devlet yolu, 379 kilometresi de il yolu olmak üzere toplam 602 kilometre yol ağının bulunduğunu kaydetti. Kuzey Çevre Yolunun 490 milyon lira bedelli 32,5 kilometre olduğunu ifade eden Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yolumuzda toplam 686 metre uzunluğunda 3 köprü yapacağız. Projemizi, inşallah 2022 yılında tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız. Yol çalışmalarımızın devam ettiği Bingöl-Sancak il yolundan, Elazığ-Bingöl yoluna bağlanarak yapılacak kesimi ile güzergahın Bingöl Çevre Yolu şeklinde çalışması sağlanacaktır. Proje ihalesinin 1. aşaması yapıldı. 2. aşaması ise 12 Nisan'da gerçekleşecek. 2,5 kilometrelik bu kesimde 330 metre uzunluğunda viyadük bulunuyor.

"Bingöl'deki ziyaretlerinde, ulaştırma ve altyapı yatırımlarının durumu hakkında bilgi alışverişinde bulunduklarını bildiren Karaismailoğlu, "Bingöl'ün geleceğine katkı yapacak, turizmine, ticaretine, tarımına, sanayisine can katacak yeni projelerden bahsettik. İnşallah daha nice yeni projelerle Bingöl'ümüze hizmet etmeye devam edeceğiz. Bingöl-Sancak il yolunda ve Bingöl'deki tüm yol projelerimizde yoğun kış şartlarına ve coğrafi zorluklara rağmen, canla başla görev yapan arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyorum" diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu'na şantiye ziyaretlerinde Valimiz Kadir Ekinci, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek ve Belediye Başkanı Erdal Arıkan eşlik ettiler.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismaioğlu daha sonra İl Özel İdaresinde İl, İlçe ve Belde Belediye Başkanları ile bir araya geldi.  Valimiz Kadir Ekinci, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz ve AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek’in de katıldıkları toplantıda ilimizde devam eden ulaşım ve altyapı çalışmaları ele alınarak değerlendirmeler yapıldı.

Bakan İsmailoğlu son olarak Bingöl Şehitlik Anıtı’nın açılışını yapmak üzere şehitlik alanına geçti. Gazi, gazi ve şehit yakınlarının yoğun katılım sağladıkları Şehitlik Anıtı açılış programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

BİŞHAK Derneği Başkanı Naim Tan ve Belediye Başkanı Erdal Arıkan'ın selamlama konuşmalarının ardından kürsüye davet edilen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de komşu illerin yardımlaşarak bölgenin kalkınmasına katkı sağlaması gerektiğine işaret ederek, "Şehitlerimiz bu ülkenin temel taşlarıdır. Elbette ki onların güzel hatıralarını yaşatmak onları hatırlamanın her Türk ferdinin vazifesi olduğunu biliyoruz" dedi.

AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek ise konuşmasında, ‘Şehitlik Anıtı ilimiz için hayırlı uğurlu olsun. Vesile olanlardan, emeği geçenlerden Allah razı olsun’ dedi.

Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye teşrifleri arz olunan Valimiz Kadir Ekinci yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Öncelikle, hak ve hakikat adına, cennet vatanımız ve nazlı hilalimiz uğruna canını veren tüm şehitlerimize ve vefat etmiş gazilerimize yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet, makamları ali olsun. Yaşayan gazilerimize de sağlık ve huzur dolu uzun ömürler diliyorum.

Yarın ‘18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü.’ Böylesine anlamlı bir zamana yine böylesine mana yüklü bir mekanı iliştiren ve bizlere bu muhterem hatırayı armağan eden sayın başkanımıza, onun şahsında Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığına ve tüm Erzurumlu komşularımıza, hemşehrilerimize huzurlarınızda şükranlarımı arz ediyorum.

Allah razı olsun başkanım. Dostluğumuz, kardeşliğimiz, dayanışmamız daim olsun inşallah. 

Bugün Anadolu’da rahat ve huzur içinde yaşıyorsak dün ecdadımızın bugün de askerimizin, polisimizin, korucumuzun yazdığı kahramanlık destanı sayesindedir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ve dışında şanlı hilalimiz şafaklar gibi dalgalanıyor ve mübarek ezanlarımız, salalarımız susmuyorsa burada akan şehit kanları sayesindedir. 

“Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda” diyor Mehmet Akif. Hakikaten Anadolu coğrafyasının her karışı şehit kanlarıyla sulandığı için buralar herhangi bir toprak parçası değildir. Dolayısıyla, ülkemizin her karışına bir bayrak, her köşesine bir şehitlik anıtı ve her anıtın başına da yedi kandilli süreya avizesi dikilse yine de azdır.

Onun içindir ki, gençlerimize bıkmadan ve usanmadan, ‘Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı / Düşün altında yatan binlerce kefensiz yatanı’ diyoruz.

Kefensiz yatan şehitlerimizi dün incitmedik, inşallah bugün ve yarınlarda da incitmeyecek, onlara karşı edebimizi ve adabımızı koruyacak, onların aziz hatıraları ile hep birlikte aydınlık geleceğe yürüyeceğiz.

Bu bilinçle büyüyen ve bayrağı devralan cesur, dinamik ve şuurlu bir nesle sahip olmanın gururunu yaşıyoruz hamdolsun. Onun için diyoruz ki, içeriden ve dışarıdan gelebilecek hain saldırılara karşı ‘iman dolu göğsümüzle’ her zaman olduğu gibi güçlü, azimli ve kararlıyız.

İnşallah bugün,  din, bayrak, vatan ve millet uğruna şehadete yürüyen yiğitlerimiz anısına açılışını yapacağımız bu anıt, onlara gösterdiğimiz vefayı, duyduğumuz saygı ve hürmeti ebedileştirme yolunda ölümsüz bir eser olacaktır.

Çünkü bizim düşünce evrenimizde “şehitler tarihin kalbi, milletin hafızası ve bilincin bereketidir”.

Ben tekrar bu değerli anıtın ilimize kazandırılmasına vesile olan Sayın Başkanımıza ve Erzurum Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum.

Şehitlik Anıtı’mızın açılışına katılarak bizleri onurlandıran Sayın Bakanlarımıza ve Milletvekilimize de ayrı ayrı teşekkürlerimi arz ediyorum.

Tüm şehitlerimize ve ahirete intikal etmiş gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaşayan gazilerimize ve şehitlerimizin, gazilerimizin yakınlarına sağlık ve esenlik diliyorum.

Tarih bilincimizi diri tutacak ve nesiller arasındaki bilgi alış verişine katkı sunacak Şehitlik Anıtı’nın hayırlı uğurlu olmasını diliyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz ise konuşmasında şunları söyledi:

“Şehitlerimiz için ne söylesek azdır ne yapsak azdır, hiçbir şekilde onların yaptığı fedakarlığın karşılığını veremeyiz. Ama bir nebze de olsa onlara olan minnettarlığımızı, şükranlarımızı, bu tür çalışmalarla ortaya koyuyoruz. Onların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz."

Son olarak konuşmalarını yapmak üzere kürsüye teşrifleri arz olunan Bakan Karaismailoğlu ise konuşmasında şu hususlara değindi:

“Milletimizin, dünyanın karşısına tek vücut halinde dikilerek unutulmaz bir mücadele ile elde ettiği, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 106. Yıl Dönümünün arifesindeyiz.  Böylesi anlamlı bir günde gerçekleşen açılışımızda bulunmaktan, bu aziz milletin bir evladı olarak büyük bir gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Vatanın kurtuluşu için kendi canlarından vazgeçen şehitlerimiz bu zafer ile sadece aziz milletimizin değil, tüm dünyanın kaderini değiştirmiştir.  Yokluklar içindeki bir milletin çağın en güçlü devlet ve silahlarına karşı azim ve inançla nasıl baş edilebileceğinin kanıtı olan gerçek bir destandır.  Mehmetçik Çanakkale'de sadece silahlı mücadelesi ile değil, verdiği insanlık dersleriyle de düşmana baş eğdirmiştir.  Çanakkale'de şehit olan 250 bin vatan evladı Çanakkale geçilmez dedirtmiş, dahası Kurtuluş Savaşımızın da meşalesini yakmıştır.  Yüzüncü yılını kutlamaya hazırlandığımız Türkiye Cumhuriyeti de Çanakkale ruhu üzerine inşa edilmiştir.

Bize düşen ise kıymetli vatanımızı, toprağımızı, bayrağımızı, ezanımızı her ne pahasına olursa olsun korumak ve yüceltmektir. Şehitlerimizin aziz hatırasına layık olmak boynumuzun borcudur. Bingöl-Elazığ kara yolunda 24 Mayıs 1993'te 33 askerin sivil ve silahsız haldeyken şehit edildiği elim hadise hem Bingöllülerin hem de tüm milletimizin yüreğinde kapanmayan bir yaradır. Bu zalimce katliam ile PKK'nın gerçek yüzü o günden itibaren hafızalarımıza kazınmıştır. Ancak bizleri bölmeye çalışan sadece PKK değil. FETÖ'sü, PYD'si, YPG'si, DAEŞ'i birliğimizi dirliğimizi hedef almış, hala gayri meşru faaliyetlerini devam ettirmeye çalışıyorlar. Çok şükür ki, vatandaşlarımızın huzurunu, ülkemizin refahını hedef alan bu kirli güçlerin karşısına dikilen kahraman güvenlik güçlerimiz var.  Sınırlarımız içinde ve ötesinde, gözü ufukta, eli tetikte bekleyen Mehmetçiğimiz var.  Yüce Rabbim, onlardan da onları yetiştiren analardan babalardan da razı olsun, eksikliklerini göstermesin.

Askerimizin ayağına taş değmesine bile içimiz elvermezken, zaman zaman ciğerlerimizi yakan, yüreklerimizi dağlayan haberler alıyoruz. Vatan savunmasında kendilerini feda eden şehitlerimiz, hepimizin kalbinde ölümsüzleşiyor ve tarihin şanlı sayfalarında mevcudiyetlerini devam ettiriyorlar.  Mehmetçik bu milletin mukaddesidir. Bu yüzden, Bingöl'e kazandırılan bu eşsiz Şehitlik Anıtı'nın da bizlere ve gelecek nesillerimize şehadet mertebesinin kutsiyetini hatırlatmak ve minnet duygularımızı tazelemek bakımından çok kıymetli olduğunu ifade etmek istiyorum.”

Bakan Karaismailoğlu, konuşmalarının ardından şehitlik anıtının yapımını üstlenen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı adına Başkan Sekmen'e plaket verdi.

Açılış programı kurdele kesimi sonrasında ay-yıldızlı anıta çelenk sunumu ve karanfillerin bırakılması ile sona erdi.