‘HÜDA PAR Hz Adem’in davasıdır’

0
208

HÜDA PAR Muş Merkez İlçe Kongresi partililerin yoğun katılımıyla partinin il binasında gerçekleştirildi.

Kongreye HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Vedat Turgut, Muş İl Başkanı M. Şirin Çağlayan, ilçe ve belde başkanları ile delegeler katıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, daha sonra Divan seçimi yapıldı.

Faaliyet raporları ve mali raporların okunmasından sonra, HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Vedat Turgut bir konuşma yaptı.

HÜDA PAR’ın Hz Adem’in davası olduğunu söyleyen Turgut, “Malumunuz HÜDA PAR İslami bir camianın ya da İslam’ı dertlenen insanların bir araya gelip Müslümanların sesi olmak istediği bir dava partisidir. Dolayısıyla HÜDA PAR’ın vizyonu nereden gelmiştir diye sual edilirse; HÜDA PAR’ın vizyonu belki de Hz. Adem’den başlar, ahir zaman Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa’ya ve ondan sonra Selefi Salih’in ve istikamet üzerinde olan Müslümanların birleşmesi için ehli kıble çizgisinde olan bütün Müslümanların üzerinde bulunmuş olduğu bir davadır. Dolayısıyla bu dava Hz Adem’in davasıdır. HÜDA PAR’ın programı kendisine Kur’an’ı, İslami ve adaleti referans alan bir programdır. Dolayısıyla programını farklı siyasi partiler ve siyasi camialar farklı düşüncedeki insanlar okuduğu zaman HÜDA PAR’ın programı için; ‘Bu bir medeniyet projesidir.’ dediler. Kur’an’dan, İslam’dan ve sünnetten referans aldığımız bu program ve misyon Peygamberlerden almıştır.” dedi.

Suriye ve Irak meselelerine de değinen Turgut, “Suriye’de maalesef emperyalistlerin oyunlarına gelen bir takım Müslümanlar diğer Müslümanların canına ve kanına girmiştir. Yüz binlerce insanın ölümüne milyonlarca insanın memleketini terk etmesine, belki de kundaktaki mazlum bebelerin ölmesine ve minnacık çocukların Akdeniz’de boğulmaları ne sebep olmuştur. Irak’ta zaten yıllardır 5 milyon insanın ölümüne sebep olan Amerika’nın oyunlarıyla onların kirli planları ile zaten Irak’taki Müslüman olan halk bitap düşmüştür. Zaten dayanılmaz bir hale gelmişti. Ama gelin görün ki son zamanlarda özellikle Kürdistan Federal Bölgesinde, Kerkük’te Peşmerge ile birlikte oradaki Şii Türkmenler arasında bir çatışma çıkarmak istiyorlar.” ifadelerini kullandı.

Kürdistan bölgesinde ve batı illerinde HÜDA PAR’a sempatinin arttığını belirten Turgut, “Malumunuz HÜDA PAR 2012 yılında kuruldu. 2012 yılında 2 büyük seçim atlattı ve iki büyük seçimden sonra HÜDA PAR Türkiye’de tanındı. Türkiye’de HÜDA PAR’ın gayesi amacı anlaşılması gerekir. 15 Temmuz’daki duruşumuz ortadasır. Zira 1 Kasım’da halkın maslahatı için çatışmanın ve kaosun olmaması için yapmış olduğumuz fedakarlık ortada ve bundan dolayı gerek Kürdistan bölgesinde gerek batı illerinde HÜDA PAR’a sempati vardır. Ama HÜDA PAR tanınmıyor, HÜDA PAR’ın amacı onlar tarafından anlaşılmıyor. HÜDA PAR’ın gayesi onlar tarafından duyulmuyor. Örgütün çukur siyasetinden, o intihar teşebbüsünden sonra bölgede, Kürdistan coğrafyasında bir boşluk var. Bu boşluğu doldurabilecek bir yapı varsa HÜDA PAR’dır. Eğer çalışma yapılmazsa, ziyaretler yapılmazsak, teşkilatlanma olmazsa ve eğer halka gidilmezse bu boşluk doldurmayacak. Bizim tarafımızdan doldurulmayan bu boşluk boş kalmaz. Başkası çalışacak, gayret edecek ve bu boşluğu dolduracaktır.” şeklinde partililere daha fazla çalışılması gerektiğini söyledi.

Yapılan konuşmadan sonra mevcut ilçe başkanı Nesim Yılmaz’ın tek aday olmasıyla gidilen kongrede Yılmaz, tekrardan Merkez İlçe Başkanlığına seçildi.