İl Başkanının kim olacağı Pazar günü belli olacak

0
166

Alınan istifa sonrası Bingöl’de yeni bir il başkanıyla yola devam etme kararı alan AK Parti’de heyecan dorukta. Geçtiğimiz günlerde yapılan temayül yoklamasıyla 16 isim il başkanlığı yarışına girerken, sonradan dahil olan isimlerle bu rakam daha ada arttı.

Temayül yoklamasının ardından AK Parti Bingöl Koordinatörü İstanbul Milletvekili Azmi Ekinci tarafından sivil toplum örgütleri ve toplumun belirli kesimlerinden alınan görüşler ışığında rapor hazırlığına başlanırken, adaylar da Ankara yoluna düştüler.

Burada adaylık için görüşmelerini devam ettiren adaylar, hafta başında Kulliye’ye gidecek isimler arasında yer alma, Çarşamba günü ise açıklanacak il başkanı olma mücadelesini sürdürdüler ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika ziyareti nedeniyle süreç ertelendi.

Cuma günü Külliye’ye gidecek isimlerin belirleneceği, 3 veya 3+2 şeklinde bir listenin Erdoğan’a sunulacağı, nihai kararın ise Pazar günü açıklanacağı ifade ediliyor.

Yeni il başkanının kim olacağına dair birçok iddia dilden dile dolaşırken, Pazar günü yapılacağı belirtilen açıklamaya kadar hiçbir isim hakkında net bir kararın bulunmadığı da vurgulanıyor.

Önümüzdeki birkaç gün içinde il başkanının belirleneceği, akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Ocak’ta Bingöl’de gerçekleştirilmesi planlanan il kongresi için hazırlıklara başlanacağı kaydediliyor.

Kamuoyu ise il başkanının açıklanacağı günü bekliyor! 2019 seçimleri için sıkı bir hazırlık içerisine giren ve güçlü bir teşkilat yapısıyla seçim sürecini başarıyla atlatmayı hedefleyen AK Parti’nin yeni il başkanı kararının seçimlerde etkili olacağı da kamuoyunun genel kanaatleri arasında öne çıkıyor.