Yılmaz’dan KHK’ya yönelik açıklama

0
111

Çıkarılan yeni KHK’daki düzenlemeye yönelik tepkilere AK Parti’den yanıt geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, düzenlemenin terörle mücadeleyi güçlendirmeye yönelik olduğunu söyledi. Yılmaz; “Terör bağlantısı olmayan vatandaşlar endişe etmesin” diye konuştu.

Dün yayınlanan 696 sayılı KHK’da “15 Temmuz darbe girişimi ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemler kapsamına sokulacak girişimlerin bastırılması kapsamında hareket edecek sivillerin cezai sorumluluğu olmayacağı” hükmü yer almıştı.

Düzenlemeyle ilgili açıklama yapan İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, “Sivillere darbe kalkışması isnadıyla silah kullanma hakkı verilmesi ülkeyi bir iç savaşa çekmek olur” ifadelerini kullanmıştı.

AKŞENER: ‘İÇ SAVAŞ ÇIKARIR’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün çıkarılan Kanun Hükmündeki Kararname de yer alan olay düzenlemeye tepki gösterdi. 696 sayılı kanun hükmünde kararname ile ‘darbe girişimi ve terör eylemlerinin bastırılması için hareket eden sivillere cezai sorumsuzluk’ getirilmişti.

Akşener, Twitter hesabından yaptığı açıklamada; “Yeni KHK ile sivillere darbe kalkışması isnadıyla silah kullanma hakkı verilmesi ülkeyi bir iç savaşa çekmek olur” diye yazdı.