Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü, 1 Aralık Dünya AIDS günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Dünyada yaklaşık 34 milyon kişinin HIV taşıyıcısı olduğunu bildirdi.

1 Aralık Dünya AIDS günü dolayısıyla AIDS hakkında önemli bilgiler veren İl Sağlık Müdürlüğü, bulaşıcı hastalıktan korunmanın yolları konusunda da bilgi paylaştı.

AIDS’nin ilk olarak 1981 yılında ortaya çıktığı belirtilen açıklamada; “ HIV/AIDS hastalığı ilk defa 1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Haiti’den gelen göçmenlerde tanımlanmış olup hastalığa “AIDS” Kazanılmış Bağışıklık Yetmezlik Sendromu adı verilmiştir. Dünyada; yaklaşık 34 milyon kişinin HIV taşıyıcısı olduğu, Dünyada bir günde yaklaşık 7000’den fazla kişinin HIV ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir. Uluslararası sağlık kuruluşları 1988 yılından itibaren HIV/AIDS konusunda toplum farkındalığını artırmak üzere, 1 Aralık gününü Dünya AIDS günü olarak belirlemiştir. AIDS bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. HIV girdiği vücudun mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan bağışıklık sistemini etkileyip yok eder. İstatistiklere göre, enfekte olanların yarısından çoğu hastalığı korunmasız cinsel ilişki yoluyla almıştır. Bu yolla eşlerinden HIV enfeksiyonu kapan kadın sayısı artmaktadır” denildi.

AŞISI YOK!

AİDS’İN bütün yaş gruplarında görüldüğü vurgulanan açıklamada; “Henüz etkin bir aşısı olmayan AİDS hastalığına karşı, koruyucu önlemlerin ve hastalık ile ilgili halk eğitimlerinin büyük rolü olduğu bilinmektedir. Hastalıkla mücadelede tedavi sürecindeki yenilikler önem taşımaktadır. Yeni ilâçlarla tedavi hastalık belirtilerinin ortaya çıkışını geciktirmekte ve hastaların daha uzun yaşamalarına imkân tanımaktadır. HIV enfeksiyonu; sadece erişkinleri değil, bebek, çocuk, genç, yaşlı herkesi tehdit edebilen bir hastalıktır. HIV/AIDS, kullanılan ilaç tedavisi ile HIV/AIDS hastalığından ölümler azalmış olup, yaşam boyu ilaç kullanımını gerektiren bir kronik hastalığa dönüşen bir hastalık haline gelmiştir. Virüsün bulaşma yolu temelde vücut sıvıları ile olmaktadır. Bu nedenle kan, meni gibi virüsün daha yoğun olduğu vücut sıvılarının virüsün iletiminde yeri büyüktür. Ancak tükürük, ter, gözyaşı ve idrar gibi vücut sıvılarında virüs bulunmamaktadır” ifadelerine yer verildi.