Soylu, Deprem Bölgesinde İncelemelerde Bulundu

Afet bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere ilimizi teşrif eden İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Bingöl Havaalanında Valimiz Kadir Ekinci, AK Parti Genel Bşk. Yrd. ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek ve ve İl Protokolü tarafından karşılandı.

Soylu, Deprem Bölgesinde İncelemelerde Bulundu

        İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu öncelikle deprem bölgesini havadan inceledi.

        Daha sonra Kaynarpınar köyünü ziyaret eden İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, depremden etkilenen vatandaşlarımızın sorun ve taleplerini dinledi, basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

        Burada yaptığı konuşmada Valimiz Kadir Ekinci, depreme ilişkin verileri paylaşarak şunları söyledi:

        “14 Haziran 2020 günü Karlıova ilçemizde 5,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bu deprem ile birlikte devletimiz sağ olsun depremin ilk dakikalarından itibaren tüm unsurlarıyla özellikle AFAD ve Jandarma olmak üzere sağlık ekipleri, sivil toplum kuruluşlarımızca tüm destekler afet bölgesine ulaştı. Allah devletimize zeval vermesin. İlk günden itibaren Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Sayın İçişleri Bakanımız, Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız, Sayın AK Parti Genel Başkan Yardımcımız, Sayın Milletvekilimiz herkes buradaydı ve milletin huzurundaydı. Vatandaşlarımızın sıkıntılarını, dertlerini bir bir dinlediler ve elhamdülillah en kısa sürede daha depremin üzerinden bir gün geçmeden şükürler olsun şu an itibariyle birçok sorunumuzu el birliğiyle, gönül birliğiyle çözme fırsatı bulduk.

        5,7 şiddetindeki depremin ardından toplam 266 adet artçı deprem oldu. Dolayısıyla her ne kadar hasar görmeyen konutlarımız olsa da ilk depremden sonra insanlarımız doğal olarak evlerinde kalmaktan ziyade çadırda kalmayı tercih ettiler. Dolayısıyla çadır dağıtımlarına da öncelik verdik. Bu depremde Kaynarpınar Jandarma Karakolunda görevli Güvenlik Korucumuz Cengiz Pullu kardeşimizi kaybettik, şehit oldu. Allah rahmet eylesin: Rabbim, ailesine, yakınlarına sabırlar ihsan eylesin. Aynı zamanda karakolda görevli Güvenlik Korucumuz İsa Kumral’da enkazın altında kalarak parmaklarını kaybetmişti. O da şu anda Ankara’da tedavisi devam ediyor. Rabbim ona da şifa ihsan eylesin.

        Değerli arkadaşlar.

        Deprem ile birlikte toplam 35 kardeşimiz hastanelere müracaat etti. Bu kardeşlerimizden şu an sadece İsa Kumral’ın hastanede tedavisi devam ediyor, diğerleri taburcu oldular. Bu depremde yine enkaz altında toplam 9 kardeşimiz kalmıştı. Elhamdülillah depremin ilk dakikalarından itibaren yapılan çalışmalarda Cengiz kardeşimiz hariç hepsi sağ salim kurtuldu. Bu depremde ölü sayımızın, can kaybımızın az oluşu bizim için en büyük mutluluktur. İnanıyoruz ki insanımızın canına gelmeyen her şey bizim için telafi edilebilirdir. Evlerimiz yıkılsın, okullarımız yıkılsın. Biz bunların hepsini yaparız. Yeter ki bir insanımızın canına bir şey gelmesin. Önemli olan bu bizim için.

        Bu depremin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerimizce derhal hasar tespit çalışmalarına da başlandı. Bu çalışmalar kapsamında önümüzdeki hafta başında ya da hafta sonu itibariyle tamamlanmış olacak.  Daha sonra da AFAD süreci başlayacak.

        Yine bu depremde Adaklı’da 36, Yedisu’da 25, Karlıova’da 165 olmak üzere toplam 226 kamu binamız incelendi. Bunun içinde Karlıova’da Jandarma Karakolunda yıkılan 3 kulemiz, 3 ağır hasarlı okul binamız, 5 orta hasarlı okul binamız tespit edildi. Yedisu’da da 1 orta hasarlı imam evimiz, 1 orta hasarlı okul dahil olmak üzere toplam 13 kamu binamız zarar gördü.

        Bu deprem 3 ilçemizde yoğun bir şekilde hissedildi. Bu 3 ilçemizden merkez 18 mahallesinde 50 köyünde olmak üzere toplam 68 yerleşim biriminden hissedildi. Bu yerleşim yerlerinde toplam MAKS verileri çerçevesinde 8.018 vatandaşımız yaşıyor. Ama sadece malumunuz Bingöl deprem bölgesi. Dolayısıyla bu 3 ilçemiz her ne kadar yoğun şekilde etkilense de Genç ilçemizde de hasarlar var, Yayladere’de de var, Kiğı’da da var. Elhamdülillah bunlar yıkıcı hasarlar değil.

        Değerli arkadaşlar.

        Bu güne kadar toplam 2.849 çadırımızı kurduk. Bunların 1.082’si Karlıova’da kuruldu. Yedisu’da 942 çadırımız kuruldu. Adaklı’da da 770 çadırımız kuruldu. Bunun dışında da yine ilimizin değişik yerlerinde hasar olmamasına rağmen çok korktuk, evde kalamıyoruz diyenlere de çadır yardımlarımız devam ediyor. Bundan sonra da inşallah devam edecek. Çadır ile ilgili lütfen spekülasyonlara kulak asmayın. Devletin çadır problemi yok, bizim çadır problemimiz yok. Elimizde yeteri kadar çadırımız var. Hepiniz biliyorsunuz nerede bir ihtiyaç olduysa oraya bir şekilde ulaşma gayreti içerisinde olduk. Dolayısıyla çadır dağıtımı tam anlamıyla bitmiş değil, devam ediyor. Bu 3 ilçemizde toplam 293 ahırımız hasar gördü. Burada da 44 küçükbaş hayvanımız telef oldu. 85 kanatlı hayvanda aynı şekilde telef oldu. Bu güne kadar toplam 3 Milyon 18 Bin TL başta AFAD ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız olmak üzere ilimize derhal yardımları gönderdiler. Bir an önce vatandaşın ihtiyaçlarının karşılanması noktasında. Bu yardımlar çerçevesinde de 532 Bin TL bugün itibariyle harcanmıştır. Aynı zamanda 538 gıda kolisi de vatandaşlarımıza dağıtılmış durumda. Bunlarla birlikte Kızılay tarafından 30 Bin 650 sıcak yemek, 8 Bin 850 kumanya kahvaltı, 567 gıda kolisi dağıtımı ayrıca yapıldı. Yine STK’lar tarafından 160 gıda kolisi, 70 battaniye, 280 çocuk paketi, 700 Kg. kurban eti dağıtımı yapıldı. Bu yardımlar devam edecek İnşallah. Sizin ne kadar ihtiyacınız varsa bu noktada bizim kaynak problemimiz yok. Allah’ın izniyle hepsini peyderpey giderme gayreti içerisinde olacağız. Ayrıca telef olan 44 küçükbaş hayvanımıza 1280 lira hayvan başı. artı 75 lira yem desteği olmak üzere toplamda 59 Bin lira ayrıca destek sağlanacaktır. Bunun planlamasını yaptık. İnşallah önümüzdeki hafta bu ödemeler yapılacaktır.

        Ayrıca Solhan İlçemiz Arakonak Beldemizde de hepimizin malumu olduğu üzere bir sel afeti yaşadık. Ben orada zarar gören kardeşlerimize de tekrar geçmiş olsun diyorum. Orada da 12 konutumuz, 3 ahırımız ve yaklaşık 200 dönüm tarım arazimiz zarar gördü. Burada devletin varlığı kadar emin olun şu an orada da bu hizmetler bir şekilde vatandaşlarımıza ulaştırılmaya gayret ediliyor. Biz inanıyoruz ki el birliğiyle, gönül birliği içerisinde olduğumuz müddetçe aşamayacağımız hiçbir problem yoktur. Ben öncelikle burada bulunan tüm kardeşlerime, özellikle muhtarlarımıza bu güne kadar bizlerle yaptıkları işbirliği için çok teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun. İyi ki varlar. Onların sayesinde tüm kurumlarımız jandarmamız, AFAD’ımız, STK’larımız yapmış olduğu hizmetlerde hakikaten işlerini hızlandırma fırsatı buldular. Onların gösterdiği kolaylıklarla çok daha pratik işler yapma gayreti içerisinde oldular. Ben çok teşekkür ediyorum. İnşallah bugün olduğu gibi bundan sonra da yine birlikte olacağız. Yine el birliği, gönül birliği içerisinde tüm yaralarımızı hep birlikte sarma gayreti içerisinde olacağız.

        Sayın Bakanım Bingöl’e teşriflerinizle bizleri onurlandırdınız. Çok teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum” dedi.

        Daha Sonra Konuşan AK Parti Genel Bşk. Yrd ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz ise şunları söyledi:

        “Daha önceki depremlerde hükümetimiz ne yaptıysa, ülkenin dört bir yanında ne yaptıysa Yedisu'da da Allah'ın izniyle bu tecrübeyle bütün hizmetler yapılacak. Şu ana kadar yapılanları gördük, köyleri dolaştık. Gerçekten bütün kurumlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bu hizmetler kendiliğinden olmuyor. Bunun arkasında bir irade var. Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a huzurlarınızda Yedisu ve Bingöl adına şükranlarımı sunuyorum." ifadelerini kullandı.

        Gelecek süreçte yapılması gerekenlerin birer birer yerine getirileceğini bildiren Yılmaz, şunları kaydetti:

        "Meclisimizde bir kanun çıktı, yasalaştı ama Cumhurbaşkanı imzasıyla inşallah uygulamaya geçecek. Hemen bir önerge hazırlandı, teknik çalışmaları İçişleri Bakanlığımız tarafından yürütüldü. Yedisu, Karlıova ve bütün bu depremden etkilenen köylerimize istisna yapıldı. Normalde kanun gereği DASK dediğimiz bir sigorta var, yardım yapmak mümkün değildi. Ama kanunla bu bölgelerimiz istisna haline getirildi, yardım yapıldı diye. Bu vesileyle TBMM'ye şükranlarımı sunuyorum. Hızlı bir şekilde yaralar sarılacak.”

        Son olarak konuşan İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Bingöl'deki depreme ilişkin, "Elazığ'da, Malatya'da ne yaptıysak burada da yapacağız. Daha önce Van, Bingöl depremlerinde ne yapılmışsa aynısı yapılacak. Bir tek şiarımız var, sizi evinize huzurlu sokana kadar buradan çıkmayacağız, sizlerle beraber olacağız" dedi.

        İçişleri Bakanı Soylu eşliğindeki heyet daha sonra sırasıyla Dinarbey ve Elmalı köylerine, ardından da Yedisu ilçesine geçerek ilçe meydanında vatandaşlarla bir araya geldiler.

        Soylu, burada yaptığı konuşmada, depremzedelere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını ve geçmiş olsun dileklerini iletti.

        Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla depremde zarar gören vatandaşları yalnız bırakmayacaklarını vurgulayan Soylu, ilk gün hemen geldiklerini ve müdahale ettiklerini söyledi.

        Sadece Bingöl'e 4 binin üzerinde çadır gönderdiklerini, bunların kurulmaya devam ettiğini anlatan Soylu, yıkık ve ağır hasarlı evlerin bulunduğunu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hasar tespit çalışması yaptığını bildirdi.

        İlk etapta çadır kurulduğunu ancak evlerin kışa kadar tamamlanamayacağını belirten Soylu, şöyle devam etti:

        "Bunun için evleri yıkık, ağır hasarlı ve ihtiyacı olana konteyner vereceğiz. Hemen istediği yere, evinin yanına kendimiz hazırlayacağız. Onu konteynere yerleştireceğiz. Elazığ'da, Malatya'da ne yaptıysak burada da yapacağız. Daha önce Van, Bingöl depremlerinde ne yapılmışsa aynısı yapılacak. Bir tek şiarımız var, sizi evinize huzurlu sokana kadar buradan çıkmayacağız, sizlerle beraber olacağız."

        "Daha da fazla huzur ve kardeşlik olacak"

        Depremzedelere yardımların sürdüğünü bildiren Soylu, sonuna kadar vatandaşların yanında olmaya devam edeceklerini vurguladı. Soylu, "Eksik, aksak varsa da başımız üzerine. Onları tamamlamak da bizim görevimiz" ifadelerini kullandı.

        Koordinasyon içinde, el birliğiyle bu işin üstesinden gelineceğine işaret eden Soylu, şöyle konuştu:

        "Cumhurbaşkanımızın bir talimatı var, 'Evi yıkılan, ağır hasarlı olan tespit edilen kim varsa çelik konstrüksiyon ev yapacaksınız.' Bir daha bu depremlerle karşı karşıya kaldığı zaman bir sıkıntı çıkmasın diye. Onun da nasıl olduğu belli. 250 ağıl yıkıldı. Onları da yerine getireceğiz. Aynı zamanda hayvanları telef olanlar var. Onlara da yardımcı olacağız. Burada normali sağlayana kadar hep birlikte elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Depremden zarar ziyanınız olmayacak bilesiniz. Cumhurbaşkanımızın talimatı odur. Milletimizin gönlü rahat edene kadar o talimatı yerine getireceğiz. Bir emriniz olursa başımız üzerinedir. İnşallah bu yaraları hep birlikte saracağız."

        Elazığ'daki gibi hem Valilik hem de bakanlıklar olarak sürekli bölgeye gidip geleceklerini ve çalışmaları takip edeceklerini anlatan Soylu, "Buraya huzurla geldik. Sizin de buna çok katkınızın olduğunu biliyorum. Buralara huzur yakışıyor. Aynı ağacın, doğanın, güzelliklerin yakıştığı gibi. Önümüzdeki günlerde inşallah göreceksiniz daha da fazla huzur ve kardeşlik olacak. Çocuklarımız çok daha fazla, geleceği umutla kucaklayacak. Bizim görevimiz onları güldürmek, onlara yarınlara emin bir şekilde baktırabilmek. Allah sizden razı olsun" dedi.

        İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya ziyaretlerinde, Valimiz Sayın Kadir Ekinci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Sayın Cevdet Yılmaz, Bingöl Milletvekili Sayın Feyzi Berdibek ve AFAD Genel Başkanı Dr. Sayın Mehmet Güllüoğlu eşlik ettiler.