Vali Ekinci Adaklı, Kiğı ve Solhan İlçelerinde İncelemelerde Bulundu

   Deprem sonrası inceleme programını Adaklı İlçesini ziyaret ederek sürdüren Valimiz Kadir Ekinci, Adaklı merkezinde esnaf ziyaretleri yaptı, vatandaşlarımızla bir araya gelerek sorun ve talepleri dinledi.

Vali Ekinci Adaklı, Kiğı ve Solhan İlçelerinde İncelemelerde Bulundu
        Burada yaptığı değerlendirmede Vali Ekinci şunları söyledi:
 
        “Tüm kurumlarımızla, ekiplerimizle, iş makinalarımızla ilk andan itibaren alandayız. Hamdolsun ne ekip ne de ekipman anlamında bir eksiğimiz, sıkıntımız yok. AFAD, Kızılay, gönüllü ekipler herkes burada. Şu ana kadar Allah’a şükürler olsun çadır ihtiyacı giderildi. Bu saatten sonra gelip çadır isteyenlere de çadır veriyoruz.

        Bunların haricinde Kızılay üç öğün sıcak yemek dağıtımı yapıyor. Tüm köylerimizde ekiplerimiz iyileştirme çalışmalarına hızla devam ediyor. vatandaşımızın mağdur olmaması için bütün tedbirleri alıyoruz, alandaki arkadaşlarımız gece gündüz demeden çalışıyor. Depreme bağlı sıkıntılar aşama aşama gideriliyor. İlk önce çadır, sonra çadırın içini döşemek, sonra sobasını vermek, sonra kuru gıdasını vermek sonrasında da ağır hasarlılara konteynır vermek şeklinde bir çalışma planımız var.

        Teknik personelimiz çok hızlı bir şekilde yer tespitleri yapıyor, hak sahipleri belirleniyor, ağır hasarlı ve yıkılacak olan binalar belirleniyor. Şu ana kadar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüze 180 mühendis geldi, bunlar 45 ekiple çalışmalarına devam ediyor. Muhtemelen hafta sonuna kadar ya da pazartesi günü itibariyle ağır hasarlı ve yıkılacak olanların hepsini çıkarmış olacağız. Enkazlar kaldırılacak, yıkılacak hasarlı yapılar yıkılarak enkazları kaldırılacak inşallah.  

        Ağır hasarlı yapıların hepsini yıkacağız. Hiçbir ağır hasarlı yapı kalmayacak. Ağır hasarlı yapılarını yıktırmayan vatandaşlarımız hak sahipliğinden istifade edemeyeceklerdir. Vatandaşımızın can ve mal güvenliği için risk almak istemiyoruz; bu depremde bu bina çok yorgun oluyor çok hafif hasarlı oluyor ama bir sonraki depremde bina yıkılıyor vatandaşımız içinde kalıyor. Bundan sonra bu tarz ağır hasarlı binaları yıkıp yerlerine yenilerini yapacağız.

        Amacımız kışa kadar bu binaları yetiştirmektir. Bunun için çalışmalar çok seri ve hızlı devam ediyor. Bazen sıkıntılar oluyor adamın yeri var hak sahibi ama aile arası anlaşmazlıklardan dolayı mülkiyet problemi çıkıyor. Bunların hepsi süreç istiyor. Bunlar bize zaman kaybettiriyor bunları aşarsak kışa kadar yetiştirmiş oluruz. Şu anda önemli olan ilk gündü. Krizin ilk anını hamdolsun atlattık. Kontrol altına aldığımız bölgede çok iyi bir koordinasyonla çalışıyoruz. Şükürler olsun ki, çadır ihtiyacımız yok, yemek ihtiyacımız yok. Devletimiz alnının akıyla milletinin karşısına çıkabiliyor. Bundansonrasında önemli olan birlik ve beraberlik içerisinde sorunları çözmektir.

      Gönüller bir olsun biz bu dertlerin üstesinden geliriz. Bu güne kadar kaymakam beyimiz olsun belediye başkanımız olsun derneklerimiz olsun çok çalıştılar hepsine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca tüm Adaklılılara teşekkür ediyorum. Hadiseyi panik havasına çevirmeden devletle uyumlu bir şekilde el birliğiyle götürüyorlar. Siz bunu yaptıkça biz daha iyisini yaparız.” dedi.

        Ziyaret programı çerçevesinde Adaklı Çevreli Köyü ve Sevkar Köyü Çiçekli Mezrası’nı ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya gelen Vali Ekinci, devletin tüm imkânlarıyla vatandaşlarımızın yanında oluğunu belirtti ve depremden zarar gören vatandaşlarımızın hiç birinin mağdur edilmeyeceğini söyledi.

        Kiğı

        Valimiz Kadir Ekinci, depremden etkilenen bir ilçemiz Kiğı’yı da ziyaret ederek incelemelerde bulundu, vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerini iletti. İlçe merkezinde esnaf ziyaretleri yapan Vali Ekinci vatandaşlarımızın sorun ve taleplerini dinledi. Deprem sonrasından bu ana kadar depremden etkilenen bölgede yapılan çalışmaları ve bundan sonra yapılacak faaliyetleri vatandaşlarımızla paylaştı.

        Solhan İlçemizde Sel Felaketi

        Valimiz Kadir Ekinci daha sonra sel felakaeti nedeniyle maddi hasarın yaşandığı Solhan İlçesi Arakonak Beldesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

        Solhan Kaymakamı ve Arakonak Belediye Başkanı tarafından karşılanan Vali Ekinci, alanda incelemelerde bulundu, sel baskınının neden olduğu maddi hasar ve alanda yapılan temizleme çalışmaları hakkında bilgi aldı.

        Daha sonra belde esnafını ziyaret ederek ‘geçmiş olsun’ dileklerini ileten Vali Ekinci ‘Önce deprem şimdi de sel baskını yaşadık. Öncelikle hepimize geçmiş olsun. Arakonak Beldemizdeki sel felaketinde en büyük tesellimiz herhangi bir can kaybının olmamasıdır. İnşallah en kısa sürede bölge temizlenecek, hasar tespit çalışmaları yapılacaktır. Allah milletimizi ve memleketimizi her türlü afetten, musibetten muhafaza etsin’ dedi.