Vali Ekinci, Basın Mensupları ile Pandemi Sürecini Değerlendirdi

Vali Kadir Ekinci, ilimizdeki gazete, ajans ve radyo temsilcileri ile bir araya gelerek pandemi ile mücadele sürecine dair alınan kararlar ve gerçekleştirilen çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Vali Ekinci, Basın Mensupları ile Pandemi Sürecini Değerlendirdi

İl Özel İdaresi Sosyal Tesislerinde gerçekleşen programda yaptığı açıklamalarda Vali Ekinci şunları söyledi:

“Türkiye’yi ve dünyayı olumsuz etkileyen bir salgın ve salgınla mücadele sürecinden geçiyoruz. Dolayısıyla tüm dünyada ve Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de konuyla ilgili çeşitli kararlar alıyoruz. Bingöllü kardeşlerimizin sağlığı içinbu tedbirleri uygulamaya gayret ediyoruz. Bu tedbirlerin nihai amacı ilimizdeki pandemi sürecinin en hafif şekliyleatlatılmasıdır. Sağolsun Bingöllü kardeşlerimiz 1 Haziran’a kadar bu sürece çok önemli katkı sundular. 1 Haziran’a kadar vaka sayımız belki de Türkiye’deki en az olan vaka sayılarından birisiydi. 1 Haziran’dan sonra yeni normal hayatbizi biraz rehavete soktu. Doğal olarak sayı artmaya başladı. Bayram süreci, yurt dışından gelen Bingöllü kardeşlerimiz ve düğün sezonunun açılmasıyla birlikte sayı önemli oranda yükselmeye başladı. Bu sayının yükselmesiyle beraber bizlerde her alanda tedbirlerimizi daha da artırdık. 

İL SALGIN MERKEZİ KURULDU

Dün akşam yayınlamış olduğumuz Hıfzıssıhha Kurul kararlarından biri de ‘evde izolasyon’la ilgilidir. Yani pozitif vaka olarak belirlediğimiz kişilerle alakalı vakaların evde kalması toplum sağlığı açısından çok önemli. Maalesef evinde kalmak istemeyen, bu 14 günlük süreci dışarıda geçiren vatandaşlarımız vardı. Biz vaka sayısını azaltmaya gayret ederken, pandeminin yayılmasını önlemeye çalışırken pozitif vakaların sokakta gezmesi ciddi bir çelişkiydi. Dolayısıyla buna dair tedbirleri genişletip ilimizde İl Salgın Denetim Merkezini kurduk. Bu merkezin altında Mahalle Denetim Ekipleri var. Bu ekiplerde kamu kurum ve kuruluşlarımızın yöneticileri, çalışanları, öğretmenlerimiz, din görevlilerimiz, muhtarlarımız, apartman ve site yöneticileri ve güvenlik güçlerimiz var. Bunlar, 14 günlük karantinada kalması gereken pozitif vakaları yakından takip edecekler. Gün içerisinde belki 3-4 defa vakaların evde kalıp kalmadığını denetleyecekler. 

Bununla birlikte filyasyon ekibimiz var bu vatandaşlarımızın durumunu takibini yapıyorlar. Emniyetin ayrı bir ekibi var bunlar ayrıca evde denetim yapıyorlar. Kişinin sağlık durumuyla ilgili özel bir gelişme olması ve 112’ye durumunu bildirmesi halinde biz yine filyasyonekibimizi evine yolluyoruz, orada semptonlarıdeğerlendiriyoruz. Basın olarak sizden ricam, özellikle 14 günlük süreçte pozitif vaka çıkan kardeşlerimizin süreyi evlerinde geçirmeleri yönünde yayınlar ve paylaşımlar yapmanızdır. İlgili kişiler alınan tedbirlere uymadıklarında önce idari para cezası, sonra da adli dava süreci başlatıyoruz.  Ceza kanununun farklı maddeleri var. Bu yargı süreci farklı işleyecek ve bu kardeşlerimiz oradan da farklı bir ceza alacaklar.

65 YAŞ ve ÜSTÜ VATANDAŞLARIMIZA KISITLAMALAR GETİRİLDİ

Bunun haricinde Hıfzısıhha Kurul Kararımızdan biri de 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızla ilgilidir. İlimizdeki vakaların ne yazık ki %23’ü 65 yaş ve üstü ile ilgilidir. Bizler yaşlılarına saygı ve sevgide kusur göstermeyen bir millet olduğumuz için, onları daima çınarlarımız ve değerlerimiz olarak gördüğümüz için bu durum bizi ciddi anlamda üzüyor. Bu yaş gurubunda coronavirüs bulaştığında başka hastalıkları da tetikliyor ve ne yazık ki ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Bingöl’de bugüne kadar coronavirüse bağlı olarak 16 ölüm gerçekleşti.

Hıfzıssıhha kurul kararıyla düğün, nişan gibi organizasyonlara 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızdan sadece birinci derece yakınlar katılabilecek, diğer 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız katılamayacaklardır.

Bir diğer hüküm; çay ocakları kıraathaneler gibi insanların toplu olarak bulunduğu alanlara da 65 yaş üstü vatandaşlarımızın girmelerini yasakladık. 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın özellikle toplu taşıma araçlarının yoğun olduğu saatlerde bu araçları kullanmamaları yönünde tavsiye kararı aldık. 

Basın olarak sizden bir diğer ricam gençlerimiz hakkındadır. Maalesef gençlerimizin bir kısmı virüs sürecini hafife alıyor. Kendi bünyeleri güçlü olabilir ama hanelerindebulunan kişilere ve çevresindeki kişilere bu hastalığı bulaştırabilirler. Yaşlılarına bulaş vesilesi olacak gençlerimizin duyacağı vicdan azabı bizleri rahatsız ediyor. Sizden ricamız gençlerimizi maske takmaları konusunda uyaralım, maske takma konusunda örneklik teşkil etmeleri için yönlendirelim.

TAZİYE YERLERİ 

Coronavirüsün yayılmasında taziyelerin de çok ciddi etkisi var. Bununla ilgili müftülüğümüz ölümleri kaydedecek ve yerel yönetimlerimiz ve ilgili kuruluşlarımız taziyelerin yapılmamasıyla ilgili ricada bulunacaklar. Kolluk kuvvetlerimiz de ara ara taziye evlerini kontrol edecekler. Amacımız bu süreçte taziyelerin yapılmamasıdır. 

Bu coronavirüs meselesi sadece kamunun alacağı kararlarla ve yazacağımız cezalarla üstesinden gelebileceğimiz bir mesele değildir. Her bir vatandaşımızın, her bir düğün sahibinin kendi denetimini kendisinin yapması gerekiyor. Bu konuda basın olarak sizlerin de vatandaşlarımızı yönlendirmeniz gerekiyor. Bunun hem ahlaki anlamda bir gereklilik olduğu, hem insani anlamda bir gereklilik olduğu,hem de dini anlamda bir gereklilik olduğunu vurgulamanız bizim açımızdan çok önemlidir.

Bugüne kadar Covid-19 ile mücadele sürecinde bizlere vermiş olduğunuz destekler için tüm basın mensubu arkadaşlara teşekkür ediyorum. İnşallah el birliğiyle bu vaka sayılarını Bingöl’de tekrardan en alt seviyelere çekeceğiz. Önümüzdeki süreçte okullar açılacak, çocuklarımız okula başlayacak. Bizler okullarımızda her türlü tedbiri alıyoruz ama genel anlamda vaka sayılarının yüksek olması hem çocuklarımızın hem de ailelerinin psikolojilerini olumsuz etkiliyor. 

DÜĞÜNLERDE OYUN, TOPLU YEMEK VE KONVOY YASAKLANDI

Düğünlerle ilgili olarak oyun oynamak ve toplu yemek vermek yasaklandı. Düğün sonlarında konvoy oluşturuluyor bu konvoylarda hem yüksek sesle müzik dinleniyor hem de şehrin belli yerlerinde durup orada oyunlar oynanıyor;bunların hepsini yasakladık. Bundan sonra konvoylar 5 araçla sınırlı olacak. Düğünlerde yapılan takı törenleriyle ilgili olarakda vatandaşlarımızın bırakılacak sandığa takılarını koymalarını, böylece mesafe kuralını çiğnememelerini takip ve kontrol edeceğiz. 

‘MAHALLE DENETİM EKİPLERİ’ KURULDU

Bunun yanında mahalle denetim ekiplerimiz ve ilgili personel tarafından düğünler özellikle denetlenecek. Düğünler için evi müsait olmayan vatandaşlarımıza bizler okul bahçelerimizi açmaya hazırız. Yeter ki onlar bu kurallara uysunlar. Düğünlerimiz saat 10:00 ile saat 23:00 arasında sadece 3 saat ile sınırlı olacak şekilde yapılacaktır. Saat 23:00’ten sonra müzik yayınına izin verilmeyecektir. Bundan dolayı bu kararlara titizlikle uyulması hepimizin görevidir. 

Davetimize katıldığınız için hepinize çok teşekkür ederim” dedi.