Vali Ekinci, Şehit Yakınları ve Gaziler ile İftar Programında Bir Araya Geldi

Valiliğimiz himayelerinde, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde verilen iftara şehit aileleri, gazilerimiz ve gazi aileleri tarafından yoğun ilgi gösterildi. Valimiz Kadir Ekinci ve eşi Tuba Ekinci Hanımefendi, iftar öncesinde şehit ve gazi ailelerini masalarında tek tek ziyaret ederek bir müddet hasbihal ettiler.

Vali Ekinci, Şehit Yakınları ve Gaziler ile İftar Programında Bir Araya Geldi

Kur’an-ı Kerim tilaveti sonrasında kıymetli misafirlerimize hitaben yaptığı konuşmada Vali Ekinci şunları söyledi:

Ramazan-ı Şerif’in 12. gününde iftar soframıza teşrifleriniz için ‘hoş geldiniz’ diyor; hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Hep birlikte, 11 ayın sultanı Ramazan Ayı’na kavuşmanın sevincini yaşıyoruz.

Bizleri aynı sofrada buluşturan rabbimize hamd olsun.

Ramazan ayı, Kur’an’ın kendisinde indirildiği ve yine bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesinin içinde olduğu ay. Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu ebedi azaptan kurtuluş olan ay.

Cenab-ı Allah’tan bu kutlu ayın ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum.

Rabbim bu mübarek ayı şanına yakışır şekilde kıymetlendirmeyi her birimize nasip eylesin.

Kıymetli misafirler

Bizim inancımızda şehitlik yüce bir mertebedir. Allah Kur’an’da kendilerine nimet verilen dört kesimden bahsediyor ve bunların “Peygamberler, sıddıklar, şehitler ve iyi kimseler” olduğunu ve onlarla birlikte olmanın, onlarla arkadaşlığın ‘ne güzel’ olduğunu buyuruyor.

Evet, bizim inancımızda şehitlik ve gazilik, ezan, bayrak, devlet ve millet sevgisinin en taçlanmış, en yüce halidir.

Kıymetli şehit aileleri

Şehadete bir gül bahçesine girer gibi koşan evlatlarınız kalbimizin en müstesna yerinde ebediyen yaşamaya devam edeceklerdir.

Vatan uğruna canını hiçe sayan gazilerimiz, göğsünüzde taşıdığınız madalyalar bu milletin şerefidir, onurudur. Hakkınızı hiçbirimiz, hiçbir şekilde ödeyemeyiz. Bu devlet, bu millet sizlerin değerini asla ama asla unutmayacaktır.

Şehit ve gazilerimizin emaneti bu cennet vatanı onlara layık şekilde her daim korumaya devam edeceğiz. Yeter ki dualarınızı üzerimizden eksik etmeyin. Çünkü bizler için en büyük ödül sizlerin hayır dualarıdır.

Soframızı onurlandıran siz değerli şehit ailelerimize, kahraman gazilerimize ve ailelerine teşekkür ediyor, şükranlarımı arz ediyorum.

Tüm şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi de rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum.

Cenab-ı Allah bizi bu mübarek günlere eriştirdiği gibi kadir gecesine ve bayram sabahına da ulaştırsın. Oruçlarımızı makbul, sofralarımızı her daim bereketli kılsın.

Sizleri sevgi, saygı ve hürmetle selamlıyorum.”

Programın sonunda İl Müftüsü Mustafa Topal tarafından aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz için dualar edildi.

Ahmet Dursun Düğün Salonunda gerçekleşen iftar programına Vali Ekinci ve Hanımefendi Ekinci’nin yanı sıra 49. Komando Tugay Komutan V. Albay Necdet Durak, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, kurum müdürleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri katıldı.