[YENİDEN] TYP kapsamında 533 kişi istihdam edilecek

Covid 19 sebebi ile okulların açılması gecikince TYP kapsamında alımlar iptal edilmişti , alımların yeniden olacağını valilik kendi sitesi üzerinden duyurdu.

[YENİDEN] TYP kapsamında 533 kişi istihdam edilecek

Covid 19 sebebi ile okulların açılması gecikince TYP kapsamında alımlar iptal edilmişti , alımların yeniden olacağını valilik kendi sitesi üzerinden duyurdu.

İŞKUR ile İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne 528 kişi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne 5 kişi   toplam 533 kişiye yönelik olarak düzenlenecek olan Toplum Yararına Programlar (TYP) için katılımcı başvuruları 15.09.2020 – 19.09.2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvuru için Katılımcı Şartları aşağıda belirtilmiştir.

 

Katılımcı şartları

  1. Kuruma kayıtlı işsiz olmak
  2. 18 yaşını tamamlamış olmak
  3. Emekli ve malul aylığı almamak
  4. Öğrenci olmamak (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç);
  5. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabilir.
  6. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin birbuçuk katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz.
  7. TYP ilanında belirtilen şartları taşımayan ya da TYP’nin aksamasına ve başarısız olmasına sebep olabilecek olan başvurular geçersiz sayılır.  Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz. Güvenlik sorgusu sonucu olumsuz çıkanlar programa başlamış olsalar dahi çıkarılırlar.
  8. Güvenlik haricindeki başvurular için istihdamında güçlük çekilen (kadınlar, engelliler, eski hükümlüler, 35 yaş üstü bireyler, terörle mücadelede malul sayılmayacak derecede yararlananlar) öncelikli olup bunlar arasında öncelik sıralaması bulunmamaktadır.

 

  1. Katılımcılar, % 100 noter kurası ile belirlenecektir.

Katılımcıların yukarıda belirtilen tüm şartları taşıması zorunludur. Başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınamayacaktır.

Başvurular COVİD-19 nedeniyle İl Müdürlüğünden alınmayacak olup İŞKUR e-şube ve ALO-170 iletişim hattı üzerinden alınacaktır.

Tüm Programlar 06 Ekim 2020 tarihinde başlayacak, 30 Haziran 2021 tarihinde sona erecektir.