Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesinin 3. Aşamasına Geçildi

YÖK tarafında planlanan ve yürütülen  “Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi” kapsamındaki 15 üniversite ile Sakarya Üniversitesi arasında, YÖK’ün koordinasyonunda ve TÜBİTAK-ULAKBİM ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilecek olan “Uzaktan Eğitim Platformu Sağlama Protokolü” imzalandı. Protokol imzalama törenine üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak katıldı. 

Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesinin 3. Aşamasına Geçildi

YERLİ İMKÂNLARLA GELİŞTİRİLEN “UZAKTAN ÖĞRETİM PLATFORMU” 15 ÜNİVERSİTENİN HİZMETİNE SUNULDU

YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM PROJESİNİN 3. AŞAMASINA GEÇİLDİ

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın başkanlığında, küresel covid-19 salgını nedeniyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen protokolü  YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er imzaladı. Toplantıya Dijital Dönüşüm Projesi kapsamında aralarında Üniversitemizin bulunduğu 15 üniversitenin rektörleri ile ‘Uzaktan Eğitim Platformu’nu sağlayacak olan Sakarya Üniversitesinin Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan katıldı.

Protokolle Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesinin 3. aşamasına geçildi .

Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda konuşan YÖK Başkanı Yekta Saraç: “Yeni YÖK vizyonuyla 2018 yılında, küresel salgın gündemimize girmeden yaklaşık 2 yıl önce, uzaktan öğretimle ilgili çok önemli bir proje başlattık. “Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm” adını verdiğimiz bu projenin ilk aşamasında ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizde yeni kurulmuş 16 üniversitemizde öğretim elemanlarımızın ve öğrencilerimizin dijital yetkinliklerini geliştirmeye yönelik bir program düzenledik. Bu kapsamda şu ana kadar Anadolu Üniversitesi iş birliği ile 10 bin 725 öğretim elemanına çevrimiçi olarak “Dijital Çağda Öğrenme ve Öğretme” ve 61 bin 346 öğrencimize de bir dönemlik kredili olarak “Dijital Okuryazarlık” dersleri verildi. Dolayısıyla, proje kapsamındaki bu üniversitelerimiz aslında içinde bulunduğumuz küresel salgın sürecine daha hazırlıklı girdiler. Projenin ikinci aşamasında ise 16 Mart 2020’de bu 16 üniversiteye ilave olarak yeni kurulmuş 5 teknik üniversitemiz ve Anadolu’da bulunan 3 üniversitemizin öğretim elemanlarına YÖK, CISCO ve ODTÜ iş birliği ile “Siber Güvenlik ve Ağ Yönetimi” konularında eğitimler verilmeye başlanmış olup süreç halen devam etmektedir. Ayrıca, proje kapsamındaki üniversitelerimizin öğrencilerine bir dönemlik kredili olarak Siber Güvenlik dersi verilmesi planlanmaktadır. Bugün imzaları atılacak olan protokolle de Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projemizin 3. aşamasına geçmiş bulunuyoruz. Bu aşamada, Sakarya Üniversitesinin geliştirdiği tamamen yerli olan  Uzaktan Eğitim Platformu, YÖK koordinasyonunda ve TÜBİTAK-ULAKBİM işbirliği ile 15 üniversitemizin hizmetine sunul​acak. 2020-2021 akademik yılı güz döneminde proje kapsamındaki 15 üniversitemiz uzaktan öğretimle yapacakları derslerini bu yerli platform aracılığıyla gerçekleştirecekler. Projeye destek veren TÜBİTAK’a, Sakarya Üniversitesine ve proje kapsamındaki 15 üniversitemize teşekkür ediyorum” dedi. 

Toplantıda söz alan üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, YÖK’ün üniversitemize sağladığı imkânın, covid-19’un yaşandığı bu süreçte, ciddi kolaylıklar sağladığını ifade ederek başta Sayın YÖK Başkanımız Prof. Dr. Yekta Saraç hocamız olmak üzere katkısı olan herkese teşekkür etti.